09-04-2024

Ljubanović: Uspjeh učenika OŠ “Stefan Mitrov Ljubiša” za nijansu bolji na kraju trećeg klasifikacionog perioda

Učenici Osnovne škole “Stefan Mitrov Ljubiša” u Budvi na trećem klasifikacionom periodu postigli su za nijansu bolji uspjeh u odnosu na prvo polugodište. Gostujući u Jutrom iz Budve, direktor škole Novak Ljubanović kazao je da je prosjek na polugodištu bio 3,68, a da sada iznosi 3,69.


Foto: portal RTV Budva/printscreen (YouTube/RTV Budva)

Kada je uspjeh đaka u pitanju, Ljubanović je rekao da je na nivou škole evidentirano poboljšanje za deseti dio procenta. On je kazao da nisu zadoovljni velikim brojem negativnih u sedmom i osmom razredu.

"Aktiv sedmog i osmog su malo lošije prošli, deveti su u nekom svom prosjeku oko vrlodobrog uspjeha, četvrti, peti i šesti su dobri sa prosječnim ocjenama oko 3,80 do 4,00. Prosjek treba da bude bolji, ali za sada je tako", istakao je Ljubanović.

Odgovarajući na pitanje da li je za prosječnog učenika plan programa i rada malo opterećujući, on je kazao:

"Program je koncipiran za prosječnog đaka. Znači, to nije neki, da kažemo, program koji ne može da se savlada. Sve je do samog nastavnika kako i na koji način koncipira gradivo, a važe neke osnovne stvari koje se moraju usvojiti u planu i programu, naročito za bazične predmeta - matematika, maternji, engleski, koji se uvijek i koriste kao pokazatelj uspjeha na kraju klasifikacionog perioda jer sami ti predmeti ulaze u testiranje na polumaturi, a to nam i sleduje vrlo brzo. Tako da je to nešto što je vrlo bitno, da se održava dobar i kvalitetan čas iz svih bazičnih predmeta. I to je nešto što je potrebno djeci radi nastavka školovanja", naglasio je direktor škole.

Dopunska nastava učinkovitija od privatnih časova

Ljubanović se osvrnuo i na privatne časove na koje roditelji nerijetko šalju djecu, istakavši da bi bilo korisnije da đaci dolaze na dopunsku nastavu u školi.

"Ona je tačno koncipirana na način da se postigne minimum koji je učenicima potrebno da poprave ocjene. Njih i najbolje poznaje nastavnik koji im predaje i on tačno zna koliko im treba da poprave ocjenu. A kad idu na privatne časove, dok taj profesor koji im predaje "skenira" probleme i predznanje koje oni posjeduju, sigurno da je to malo teži proces i ne može da garantuje uspjeh djetetu", mišljenja je on.

Dodao je da odziv na dopunsku nastavu nije veliki.

"Ne znam zašto, to je njihova obaveza, a razredne starješine takođe prate prisutnost i opominju djecu i pozivaju roditelje da djeca dolaze na dopunske časove jer je to za njih korisno. Prisustvo na dopunskoj nastavi je obavezno. Ono se evidentira, ali se ne uzima kao neopravdani čas. Ipak, to je nešto što pomaže, a ako neko odbija pomoć, to je već problem", smatra Ljubanović.