U konkretnom slučaju obuhvaćena je zona u dijelu blokova za koje je koncesiju dobio italijansko-ruski konzorcijum Eni-Novatek. Krajnji cilj istraživanja je precizno definisanje istražne lokacije, čije će bušenje početi krajem 2019. ili početkom 2020. godine, piše Pobjeda.
Prema podacima Uprave za ugljovodonike, od ukupne površine koja je obuhvaćena ovim snimanjima 20 odsto će biti u teritorijalnim vodama Crne Gore, dok će ostatak biti u međunarodnim vodama. Istraživanjima su obuhvaćeni blokovi 4, 5, 9 i 10. Najbliža i ujedno najplića tačka istraživanja pripada bloku 5, nalazi se na udaljenosti 11 kilometara od rta Mendra kod Ulcinja, a dubina mora kod ove tačke iznosi oko 90 metara.
Istraživačkom brodu koji će u moru razvući kablove sa specijalnim vazdušnim topovima za očitavanje struktura dna, u svakom momentu biće potreban siguran radni radijus od 170,5 kilometara u okviru kojeg će biti zabranjen pristup bilo kakvih plovila radi sigurnosti sofisticirane opreme za detekciju potencijalnih zona sa zalihama ugljovodonika.
Zona istraživanja poklapa se sa ključnim djelovima mora kojem gravitiraju aktivnosti barskih, ulcinjskih i budvanskih profesionalnih ribara, koji u ovo doba godine kočama, mrežama i udicama traže neke od komercijalno vrijednih rakova i riba, poput kozica, kokota, oslića, grdoba, ali i zubataca, prvenstveno krunaša.
Mnogi od njih strahuju da će zona koju pokriva istraživanje, a to je dobar dio barske seke (grebena) i pozicija oko i iza nje, trajno biti uništen upotrebom famoznih vazdušnih topova kojima se emituje komprimovani vazduh pod visokim pritiskom u okviru češljanja morskog dna.
Sportski ribolovci, okupljeni u više od 20 klubova na Primorju, ostali su van fokusa pregovora budući da je stav države, ali i investitora da njihova veza s morem nema komercijalni okvir, pa im nije direktno ugrožena egzistencija.
Jedan od crnogorskih reprezentativaca u sportskom ribolovu, Baranin Miloš Dašić, koji brani boje Igala, ističe da valorizacija sportskog ribolova nikada nije bila pretjerano u fokusu, a ovime se dodatno ugrožava rekreativni i turistički aspekt od kojeg su mnoge zemlje napravile značajan resurs za popunjavanje budžeta.
I građanski aktivisti i nevladine organizacije SOS za Jadran, Grin hom i drugi dočekali su uplovljavanje “Polar empresa“ protestom, koji je u četvrtak organizovan u Baru, uz ponovljenu bojazan da će seizmička istraživanja ostaviti pustoš i ugroziti ribarski sektor, kao i ekološku ravnotežu.
Kako nezvanično sazanjemo, budvanskim ribarima je ponuđena određena svota novca kako jedan period ne bi izlazili na more.