Foto: Printscreen
Davidović je istakao da je ova sezona bila znatno slabija u poređenju sa prethodnim godinama.
"Berba se privodi kraju, ali rezultati su ispod očekivanja. Tradicionalne sorte poput žutice i crnjake podbacile su gotovo 100%. Rod su donijele jedino sorte koje su posađene u posljednjih nekoliko godina, bilo u Budvi, bilo na drugim lokacijama u Crnoj Gori. Ovo je godina u kojoj autohtone sorte nisu dale plod, dok su sve druge imale znatno bolje rezultate," kazao je Davidović.
On je objasnio da je prirodna alternativna rodnost glavni uzrok podbačaja žutice i crnjake, ali su i vremenski uslovi odigrali ključnu ulogu.
"Žutica i crnjaka, poznate po tome što svake druge godine preskoče u rodu, ove godine su podbacile nakon tri uzastopno slabije berbe. Takođe, zima je bila izuzetno blaga, sa malo hladnih dana ispod 8 stepeni, što je maslinama neophodno za plodonošenje. Dodatno, kiša tokom maja, u periodu oprašivanja, dodatno je negativno uticala na ovogodišnji rod," istakao je Davidović.
Pored vremenskih uslova, ključni faktor za uspješnu berbu je i pravilno održavanje maslinjaka. Davidović je naglasio važnost redovnog orezivanja, đubrenja i navodnjavanja, što je često zapostavljeno, posebno kod starijih maslina.
"Masline treba orezivati svake godine, ukloniti 20-30% grana kako bi se osigurala njihova pravilna vegetacija. Preskoči li se orezivanje, naredne godine mora se ukloniti više od 50% grana, što negativno utiče na razvoj stabla. Nažalost, mnogi maslinjaci u Crnoj Gori su zapušteni, jer se prostor posljednjih decenija koristi u potpuno druge svrhe," rekao je.
Iako je godina bila loša za prinose, Davidović je istakao da je kvalitet ulja ove godine izuzetan.
"Ulje je vrhunskog kvaliteta. Nije bilo maslinove mušice, najvećeg neprijatelja maslina, što je omogućilo da berba bude obavljena u optimalnom roku. Randmani, odnosno procenat ulja u plodu, jesu bili niski, ali ono malo ulja što je proizvedeno ima odlične karakteristike," kazao je.
Maslinova mušica ostaje veliki problem za maslinare u regionu, a Davidović je naveo da postoje različite metode zaštite, uključujući postavljanje klopki, tretiranje insekticidima i upotrebu kaolinske gline. Međutim, uspjeh pojedinačnih mjera zavisi i od održavanja okolnih maslinjaka.
"Ako susjedi zapuste svoje masline, svi napori pojedinaca da zaštite svoje maslinjake mogu biti uzaludni," upozorio je.
Za one koji žele da se bave maslinarstvom, Davidović preporučuje sadnju certificiranih sadnica starih oko 18 mjeseci, koje su najbolje razvijene za dalji rast i plodonošenje. Međutim, upozorava na spor ulazak autohtonih sorti u rod.
"Žutica, na primjer, traži mnogo više vremena da rodi. Imam sadnice žutice stare devet godina koje još nisu donijele rod, dok introdukovane sorte rađaju već petu godinu zaredom. Ipak, kada žutica rodi, njen prinos i kvalitet ulja su neuporedivi," istakao je.
Iako su rezultati ove godine bili slabiji, Davidović vjeruje da uz odgovarajuću njegu i posvećenost maslinarstvo u Crnoj Gori ima potencijal za uspjeh u narednim godinama.
"Pravilno održavanje maslina i prilagođavanje vremenskim prilikama ključ su boljih rezultata u budućnosti," zaključio je.
D.B.