Foto: arhiva
"Uzimajući u obzir činjenicu da je tokom prošle godine zdravstveni sistem dodatno opteretila epidemiološka situacija, koja je iziskivala upotrebu lične zaštitne opreme tokom rada zdravstvenih radnika (jednokratni kombinezoni/ mantili, kecelje, maske, rukavice,kaljače...), jasno je da je navedena vrsta iskorišćene opreme, koja se smatra infektivnim otpadom, uticala na povećanu količinu stvorenog otpada," podaci su Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma.
U dokumentu Ministarstva se navodi da je od samog početka pandemije, zbog liječenja pacijenata, povećana količina medicinskog otpada, jer su na dnevnom nivou opšte bolnice imale povećan broj hospitalizovanih pacijenata.
Ministarstvo zdravlja je za preuzimanje više vrsta medicinskog otpada zaključilo koncesioni ugovor sa konzorcijumom koji čine podgorička "Ekomedika" i italijanski "Officine Meccaniche Perjani Srl Vinovo”.
Podaci o količinama pokazuju da je "Ekomedika" prikupila 505 tona medicinskog otpada.
Povećanje medicinskog otpada nije primjetno samo u dijelu koji se tiče infektivnog otpada. U 2020. godini količina farmaceutskog otpada iz zdravstvenih ustanova iznosila je 1.610 kilograma, dok je samo godinu ranije iznosila 627 kg.
"Ova vrsta otpada se vraća proizvođaču ili se predaje ovlašćenoj organizaciji za obradu opasnog otpada", navodi se u dokumentu, u kojem se ističe i da je preuzimanje i odlaganje hemijskog otpada iz zdravstvenih ustanova Crne Gore vrši barski "Hemosan".
Otpad se obrađuje što je moguće bliže mjestu njegovog nastajanja, odnosno u regionu u kojem je proizveden, da bi se u toku transporta izbjegle neželjene posljedice na životnu sredinu. Izbor lokacije postrojenja za obradu ili odlaganje otpada vrši se u zavisnosti od lokalnih uslova i okolnosti, vrste otpada, njegove zapremine, načina transporta i odlaganja,ekonomske opravdanosti,kao i od mogućeg uticaja na životnu sredinu.
U prošloj godini je porasla količina patoanatomskog otpada u zdravstvenim ustanovama, sa pet na devet tona.
Iz privatnih zdravstvenih ustanova sakupljeno je 35 tona medicinskog otpada (infektivnog i oštrog),odnosno prosječno po mjesecu 2,9 tona. Shodno epidemiološkoj situaciji primjetno je pravilnije razvrstavanje i pakovanje u adekvatnu ambalažu u odnosu na prethodni period, konstatuje se u Izvještaju o sprovođenju Državnog plana upravljanja otpadom.
Izvor: rtcg