Foto: Mediabiro
Kako kaže Tijana Kotarac iz Turističke organizacije Budve, prema najavama hotelijera, čeka nas uspješna turistička godina.
"A na nama je da položimo još jedan ispit, Budva stalno polaže neke ispite u tim brojkama kada je riječ o održivosti razvoja turizma i o tome koliko je ova naša mala destinacija ustvari spremna da primi toliki priliv gostiju", rekla je Kotarac.
Kada im predstavimo sve ljepote naše zemlje i ubijedimo ih da dođu, većina turista očekuje i da ih neko ljubazno dočeka i usluži. Toga će, boje se ugostitelji, nedostajati ovog ljeta.
Kako je rekao Aleksandar Jovanović iz Turističke organizacije Budve, već jedan hroničan problem crnogorskog turizma je nedostatak kvalitetne i sezonske radne snage.
"Tako da će to biti i ove godine čini mi se još veći problem nego prethodne godine i imam neki osjećaj da se ništa ne radi kako bi se to unaprijedilo. Tapkamo u mjesto, pričamo o problemima, upućujemo, međutim ne vidim neki napredak u tom smislu", rekao je Jovanović.
Na pitanje zašto je tako, on navodi da nedovoljan broj naših đaka ne upisuje strukovne škole.
"Da obrazovni sistem ne prati potrebe tržišta rada, i negdje ni mladi nijesu ni motivisani da rade u crnogorskom turizmu. Čujem da dobar dio njih ide u inostranstvo", rekao je Jovanović.
Uslovi rada u ugostiteljstvu su, kako kaže, značajno bolji nego prethodnih godina, a ni to što su zarade u ugostiteljstvu veće nego mnogima u zemlji, ne zadržava ih u Crnoj Gori.
"Kada pričamo o kuvarima, konobarima, šankerima, higijeničarima, njima su značajno skočile plate, mislim da nije velika razlika u odnosu na državnu upravu. Čak su i veće plate ako pričamo o kuvarima, i duplo veće nego u državnim institucijama", poručuje Jovanović.
Ako se ovakav trend nastavi, kaže Jovanović, i mi ćemo morati da uvozimo radnu snagu, dok je na našem Birou za zapošljavanje više od 40.000 građana bez posla.
Izvor: Portal RTCG