Ratković, Foto: Arhiva/portal RTV Budva
"Nažalost, ta julska rupa jeste bila velika i sada u avgustu je veća gužva i popunjenost, ali i veće nezadovoljstvo turista zbog čekanja, spore vožnje, oštećivanja automobila. To je naša svakodnevnica, ponavlja se svake godine, a malo se što preduzima da se situacija promijeni", istakao je on.
Turistički poslenici kažu da su cijene opravdano povećane, a turisti da su previsoke. Početak avgusta donio je veći broj, a sa druge strane ugostitelji, hotelijeri i izdavaoci privatnog smještaja odlučili su da za određeni procenat smanje vrijednost svojih usluga.
"Naši turistički poslenici i oni koju upravljaju turizmom dobro znaju, ili bi bar trebalo da znaju, da smo mi penetrirani na siromašna tržišta i da naše cijene moramo da prilagođavamo njihovim platežnim mogućnostima. Bez obzira što imamo opravdane argumente, što je inflacija i tako dalje, zakonskim mjerama su bez pokrića povećane plate mnogima... To je sve tačno, ali to ne zanima turistu koji dolazi jer se on ravna prema svom novčaniku i prihodima. I mislim da bi bilo mnogo bolje da su sagledali pravo stanje stvari, jer kod nas ne dolaze turisti iz najjačih emitivnih tržišta Zapadne Evrope, već dolaze u manjem broju", smatra sagovornik Radio Budve.
Profesor dodaje da prethodno rečeno treba da bude i pouka za ubuduće.
"Da dobro promislimo, da sagledamo tržišne mogućnosti naših turista, jer turista je vrhovni arbitar u dilemi da li su cijene visoke ili niske. Prema troškovima se cijene nigdje ne formiraju, mada ih moramo imati u vidu, nego se formiraju prema platežno sposobnoj tražnji. Cijena je ono što je neko spreman da plati, a ako neko to nije spreman da plati onda to nije dobra cijena", naglasio je Ratković.
Na pitanje kada će turizam u Crnoj Gori biti strateška privredna grana na terenu, a ne samo deklarativno, profesor Ratković je odgovorio da će to biti realno onda kada turistički poslenici budu aktivniji i kada mnogo više budu pritiskali vlast.
M.S.