Foto: Vlada CG
“Mi smo iscrpili gotovo sve mogućnosti komunikacije sa državnim institucijama i obratili smo se banci koja finansira ovaj projekat. Oni su temeljno obradili dokumentaciju koju smo im proslijedili i prihvatili su naše argumente, te je Upravni odbor odobrio da njihova delegacija dođe u Grbalj početkom septembra i bude medijator između Vlade Crne Gore i nas kako bismo našli neko kompromisno rješenje”, kazao je predstavnik ove nevladine organizacije Dragan Orlović za Radio Budva.
Kako ističe, članovi organizacije su saglasni da postoji potreba za izgradnjom zaobilaznice, ali smatraju da je problem širi, jer ukupna saobraćajna infrastruktura u Crnoj Gori nije adekvatno razvijena.
“Ništa nije rađeno od Jadranske magistrale i ova saobraćajnica, koliko god da ima trasa, kada dođete do tunela, ne možete proći brže nego što vas propusti semafor”, dodaje on.
Pored toga, problem predstavlja i to što jedan dio sugrađana ne želi da proda zemlju.
“Kada govorimo o trasi koja prolazi kroz opštinu Budva, niko nije dobio rješenje za eksproprijaciju na teritoriji iste. Takođe, javlja se još jedan nerješiv problem. Od kada je oduzeto Mrčevo polje, mi još uvijek ne možemo da se knjižimo 1/1, i na teritoriji od Jaza do Lastve neće biti moguća eksproprijacija ni po jednom zakonu jer nema vlasnika“, objašnjava Orlović.
Orlović zaključuje da je rješenje u modernizaciji saobraćajnice, ali ne u izgradnji bulevara sa četiri trake kroz naseljeno mjesto.