Foto: Mediabiro
On je na konsultativnom saslušanju na skupštinskom Odboru za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje, kazao da se očekuju podaci Centralne banke (CBCG) za treći kvartal, što će dati relevantne informacije o prihodima.
Konsultatvno saslušanje koje je sprovedeno na inicijativu predsjednika Odbora, Dragana Krapovića, je održano na temu Analiza turističke sezone u ovoj godini i dalji koraci u pravcu razvoja turizma u Crnoj Gori.
To skupštinsko tijelo je odlučilo da ocjene i stavove sa konsultativnog saslušanja utvrdi na nekoj od narednih sjednica.
Milatović je tokom konsultativnog saslušanja podsjetio da je turizam u prošloj godini doživio veliki pad i da su prihodi od te privredne grane iznosili svega 145 miliona EUR, što je ugrozilo funkcionisanje državnog trezora i imalo veliki uticaj na javne finansije.
„To je bio razlog za preduzimanje aktivnosti koje su dovele do oporavka turizma u ovoj godini“, naveo je Milatović.
On je, kako je saopšteno iz Skupštine, naveo da ekonomski rast, uslovljen oporavkom turizma, iznosi 13,4 odsto i ukazao da je fokus bio na zemljama regiona, shodno smjernicama relevantnih organizacija u oblasti turizma.
Milatović je predstavio mjere za oporavak privrede koje je Vlada realizovala u oblasti turizma i podršku zdravstvenim i prosvjetnim radnicima.
On je članove Odbora upoznao sa planovima Ministarstva kada je u pitanju turistička ponuda i njena diverzifikacija, kapitalnim projektima, uspostavljanju Fonda za inovacije i preventivnim zdravstvenim mjerama u cilju suzbijanja pandemije.
„Konstatovano je da je turistička sezona bila uspješna i da je Crna Gora i ranije bila prepoznata kao značajna turistička destinacija i da je turizam glavna privredna grana i važna životna tema“, navodi se u saopštenju.
Podijeljena mišljenja su iskazana kada je u pitanju turistička prošla godina, dostupnost vakcina i zatvaranje granica, rad Montenegro Airlines-a (MA) i To Montenegra sa osvrtom na broj slotova i letova, diverzifikacija ukupne privrede i potreba kreiranja konkurentnije ponude.
Tokom rasprave su iznijeti podaci o kategorizaciji hotela i predstavljeni kapitalni projekti u turizmu, sa posebnim osvrtom na sjeverni region u posljednjih pet godina.
Komentarisana su emitivna tržišta i platežna moć gostiju, plasman poljoprivrednih proizvoda, način prevencije zaraze virusom korona, nedostatak radne snage u sektoru turizma.
„Takođe, ocijenjeno je da su potrebne dodatne aktivnosti na prevenciji zaraze i obezbjeđenju radne snage. Posebno je naglašeno pitanje koje se odnosi na povećanje stope poreza na dodatu vrjednost (PDV) i mogućnost razmatranja ponovnog uvođenja krizne mjere“, zaključuje se u saopštenju.
(MINA Business)