11-12-2024

Svaki peti učenik žrtva nasilja: Škole u Budvi jačaju programe zaštite djece

Prevencija vršnjačkog nasilja postaje sve značajnija tema imajući u obzir podatak da je svaki peti učenik u Crnoj Gori bio žrtva nasilja, najčešće psihološkog, socijalnog ili digitalnog. Trećina tih slučajeva ostaje neprijavljena, upozoravaju stručnjaci. Budvanski školski psiholozi i pedagozi aktivno rade na razvoju preventivnih programa kako bi zaštitili učenike od svih oblika nepoželjnog ponašanja.

Svaki peti učenik žrtva nasilja: Škole u Budvi jačaju programe zaštite djece | Radio Televizija Budva

Sonja Radović, psihološkinja iz Druge osnovne škole, ističe da je ulaganje u preventivne programe koji podstiču razvoj socijalnih i emocionalnih vještina među djecom ključno.

"Kroz edukativne radionice, učimo djecu kako da prepoznaju nasilje, ali i kako da grade zdravije međuljudske odnose. Ovi programi smanjuju ne samo nasilje, već i druga problematična ponašanja u školama" naglasila je Radović gostujući u jutarnjem programu TV Budva.

U školama u Budvi već se sprovode radionice i sociometrijski postupci koji omogućavaju identifikaciju socijalno izolovane djece i rad na njihovoj boljoj integraciji u kolektiv.

"Najveći izazov predstavlja prepoznavanje suptilnijih oblika nasilja, poput socijalne izolacije. To je najčešći oblik nasilja koji djeca teško verbalizuju, a roditelji često ne prepoznaju," objašnjava Radović.

Budvanske škole takođe imaju timove za prevenciju nasilja i vandalizma, koji djeluju prema jasno definisanim protokolima. U situacijama gdje je potrebno, uključuju se i centar za socijalni rad, kao i lokalna policija.

Digitalno nasilje u porastu

U modernom dobu, digitalno nasilje predstavlja sve veći problem. Škole organizuju edukacije kako bi djeca bolje razumjela granice prihvatljivog ponašanja na internetu.

"Sajber nasilje je prirodna posljedica vremena u kojem živimo, a važno je da roditelji i nastavnici zajednički rade na edukaciji djece kako bi znala da prepoznaju i prijave takve slučajeve", kaže Radović.

Stručnjaci naglašavaju da je saradnja sa roditeljima od suštinskog značaja.

"Roditeljske poruke moraju da budu usklađene sa školskim preventivnim programima. Ako roditelji nesvjesno šalju poruke koje ometaju rad škole, djeca će biti zbunjena i prevencija neće dati očekivane rezultate", ističe Radović.

Nastavni kadar takođe igra ključnu ulogu u prepoznavanju prvih simptoma vršnjačkog nasilja. Odjeljenske starješine kroz časove odjeljenske zajednice realizuju edukativne aktivnosti, dok stručne službe pružaju dodatnu podršku. Osim školskih inicijativa, stručnjaci pozivaju na širi društveni angažman u prevenciji nasilja.

"Vršnjačko nasilje nije problem samo škola, već cijelog društva. Neophodno je da svi zajedno radimo na promociji poželjnih oblika ponašanja, kako bi djeca od malih nogu znala šta je ispravno i kako da zaštite svoje granice", zaključuje Radović.

Opširnije pogledajte u video snimku:



Tekst priredila redakcija portala RTB