"Za moto izložbe slika Ivane Babić izabrala sam riječi francuskog naučnika Žak Iv Kustoa – (Jacqes Yves Cousteau) jednog od najvećih okeanografa, istraživača i poznavalaca mora, koji
je rekao: More kada jednom baci svoje čini onda zauvijek drži čovjeka u mreži čuđenja…" kazala je na samom početku večeri mr Zorica Čubrović, arhitekta i konzerator u Zavodu za zaštitu spomenika kulture u Kotoru.
Ivanina misao i senzibilitet, okrenuti su ispitivanju onih tajanstvenih, ili pak vidnih pojava koje se tiču prostora Budve i njegovih suštinskih vrijednosti. Koliko je to plemenit, a ujedno možda i najteži put, pokazuju i motivi Ivaninih slika koje ukazuju na ono najznačajnije i najdragocjenije u samom biću Budve i njene veličanstvene prirode.
Ivanine slike odražavaju zato i nemoć predjela da zadrži svoj iskonski izraz, utisnut u trenucima harmonije dostupne čulima, kazala je ona. One su slike duboko doživljenog prostora i idiličnog vremena, djetinjstva u kome su se prelamali odrazi bića ovoga grada. Oni su zauvijek označili dječiju ličnost, ali i duh umjetnika čije slike imamo pred očima, kazala je pored ostalog gospođa Zorica Čubrović.
Čubrović je sa zadovoljstvom i radošću prihvatila poziv da se osvrne na slikaraska ostvarenja Ivane Babić.
" Kako odbraniti ljepotu? U Ivaninom slučaju time što će se ona pokazati, uhvatiti u mrežu o kojoj je govorio Žak Kusto" rekla je Čuburović na otvaranju.
U Ivaninim slikama slute se i ribarske vrše Mila Milunovića, posmatrane i nastajale u Budvi, rakovi kao njegov najslikaniji motiv i tonalitet slika u kojima se prožimaju crvena, bijela i isprani ultramarin.
"Na Ivaninim slikama crtež bijelom kao da naznačava poremećaj skladnih linija, boja i obrisa, unesen kao oblik koji naglašava disonantne tonove… Disonantnost na slikama Ivane Babić predstavljena je u vertikalama koje su negdje između nekadašnjeg budvanskog polja ispresjecanog vodotocima i linije obale na strani prema Školju i crkvici sv. Nikole. Upravo tamo gdje postaju barijera za doživljaj bijelih jedrilica na horizontali
morske površine. Onako laganih kakve je na crtežu predstavljao Pol Kle. Ali i barijera u doživljaju ogromne morske nemani, koja odnekud izranja u vidu zelenog ostrva, mitskog čuvara Grada" navela je Zorica Čubrović.
Ivana Babić je rođena u Sarajevu 1984. godine. Osnovnu i srednju školu završila je u Budvi, a Arhitektonski fakultet u Podgorici. Kao studentkinja, nagrađena je i za izuzetan uspjeh, a dobitnica je i nagrade “19. decembar” grada Podgorice, za najboljeg studenta arhitekture za 2006. godinu.
Do sada je imala šest zajedničih i pet samostalnih izložbi, u Budvi, Petrovcu, Podgorici, Kotoru i Herceg Novom.
"Ivanine slike odražavaju zato i nemoć predjela da zadrži svoj iskonski izraz utisnut u duh u trenucima harmonije dostupne čulima. One su slike duboko doživljenog prostora i idiličnog
vremena, djetinjstva u kome su se prelamali odrazi Bića ovog grada. Oni su zauvijek označili dječju ličnost ali i duh umjetnika čije slike imamo pred očima. Hvala Ivani za njene slike!"zaključila je svoju uvodnu riječ na otvaranju izložbe arhitekte Ivane Babić u Budvi, gospođa Zorica Čubrović.
Samostalna izložbu Ivane Babić u galeriji hotela Adria u Budvi, biće otvorena do 25. maja, saopšteno je iz budvanskog Art Press-a.