Getty images
Neki od gradova trebali su biti ostvarenje sna, utopija koju čine harmonična šetališta i vrtovi. Danas se urbanistička remek-djela najbolje mogu vidjeti iz vazduha ili takozvane ptičje perspektive, kada u prvi plan dolaze pravilne mreže ulica i trgova ili neobični oblici koje stvaraju konture gradova.
Brasília, Brazil
Foto: Google Maps/Screenshot
Brasília je jedan od najpoznatijih planiranih gradova na svijetu. Iz svemira djeluje poput ptice ili aviona. Izgradnja je započela kako bi se u taj kraj privukli stanovnici s gusto naseljene istočne obale zemlje. 41 mjesec je bio potreban da se Brasília završi gotovo u potpunosti, a veliko otvarenje bilo je u aprilu 1960. godine.
Canberra, Australija
Foto: Getty Images
Krajem 19. vijeka razmatralo se koji će od dva najveća grada Australije, Sydney ili Melbourne, imati glavnu ulogu. Pala je odluka da se između njih sagradi novi grad koji će ih povezati. Takmičenjem je odlučeno da će novi grad projektovati američki arhitekt Walter Burley Griffin, koji je tom prilikom rekao kako je osmislio jedinstven grad kakav svijet još nije vidio.
Palmanova, Italija
Foto: Getty Images
Utvrđeni grad na sjeveru Italije jedan je od najljepših primjera renesansne arhitekture. Zamišljen je kao samoodrživa utopija koju niti jedan neprijatelj neće moći pokoriti zahvaljujući pomno osmišljenom obliku.
Grad zvijezda s devet krakova unutar zidina ima pravilnu mrežu jednako širokih ulica, bez obzira na položaj ili namjenu. Svaki dio grada imao je svoju funkciju, uključujući i monumentalne ulaze.
El Salvador, Čile
Foto: Google Maps/Screenshot
El Salvador je sagrađen usred ničega u Čileu. Nakon što je sredinom 20. stoljeća u tom dijelu zemlje otkrivena velika količina bakrene rude, rudarsko poduzeće Anaconda odlučilo je izgraditi samoodrživi grad za smještaj svojih radnika. Dizajnirali su ga Amerikanci, navodno u obliku rimske kacige.
La Plata, Argentina
Foto: Google Maps/Screenshot
La Plata leži 56 kilometara jugoistočno od Buenos Airesa. Gradom dominira trg s dijagonalnim putevima, a ulice čine pravilnu mrežu s po jednim parkom na svakih šest blokova.
La Plata je bila prvi grad u Latinskoj Americi s električnom uličnom rasvjetom. Godine 1952. grad je preimenovan u Eva Peron City, ali tri godine kasnije vraćeno mu je prvobitno ime.
Washington, SAD
Foto: Getty Images
George Washington je za izradu tlocrta grada odabrao američkog arhitektu francuskog porijekla Pierrea Charlesa L'Enfanta.
On je odlučio smjestiti grad na brdo Jenkins, gdje i dalje stoji Capitol, sjedište zakonodavne vlasti. Ulice u obliku mreže položene su u smjeru sjever-jug i istok-zapad, a veće dijagonalne avenije probijaju svoj put gradom.
Na mjestima gdje se sijeku dijagonale nalaze se otvoreni kružni prostori kao i brojni parkovi (Mall, Potomac, Rock Creek, Anacostia).
Capitol, sjedište zakonodavne vlasti, spaja avenija Pennsylvania s Bijelom kućom, rezidencijom predsjednika SAD‑a.
Jaipur, Indija
Foto: Google Maps/Screenshot
Jaipur je sagrađen prema načelima Vastu Shastre, drevne indijske znanosti o stanovanju koja prilagođava zakonitosti prirode prostoru boravka za bolje zdravlje, stvaralaštvo, blagostanje i sreću.
Izgradnja je započela 1727. godine, a grad je završen za četiri godine. Ogromni blokovi razdvojeni su širokim ulicama i okruženi zidovima. Godine 1853. cijeli je grad obojen ružičastom nojom kako bi dočekao Princa od Walesa, što se može vidjeti i danas. U međuvremenu je grad prerastao svoje zidine i postao dom za više od tri milijuna ljudi.
Adelaide, Australija
Foto: Getty Images
Kad je na raspolaganju obilje otvorenog prostora, planiranje novih gradova i projekata itekako je primamljivo. Tri najveća i najpoznatija grada u Australiji u potpunosti su unaprijed isplanirana: Melbourne, Canberra i Adelaide. Adelaide je izgrađen poput mreže, ali ono što ga izdvaja su iznimno široke travnate površine i parkovi.
New Haven, Connecticut
Foto: Google Maps/Screenshot
Univerzitet Yale izdiže se iz središta New Havena u državi Connecticut i uz gotičke tornjeve predstavlja jedan od prepoznatljivih simbola stoljetnog grada.
Očuvano središte potieč iz kolonijalne ere, kada je New Haven bio poznat i kao "grad devet kvadrata", u čast devet velikih blokova, trijumfa preciznosti i pomnog planiranja.
To je u poređenju sa nepravilnim naseljima tog vremena, vijugavim cestama i zbunjujućim rasporedom ulica, bilo remek-djelo arhitekture.
New Haven je bio prvi američki kolonistički grad koji se planirao prema strogom i kvadratnom mrežnom sistemu, a smatra se kako ga je kasnije oponašao i William Penn svojim tlocrtom Philadelphije.
Izvor: PunKufer