Foto: Monteput
Iz Monteputa su saopštili da je rok za izradu idejnog rješenja pet mjeseci.
Oni su objasnili da je cilj izrade idejnog rješenja ispitivanje alternativnih koridora brze saobraćajnice i njenog povezivanja sa ostalim djelovima glavne putne mreže.
„Početak brze saobraćajnice je u zoni Debelog Brijega, zatim preko zaleđa Herceg Novog dolazi do Tivta ili Kotora, i vezuje se na dionicu čiji je koridor jedinstven od zone Bratešića ka Budvi. Prilikom izrade rješenja posebna pažnja mora biti posvećena očuvanju prirodnog i kulturno-istorijskog područja Kotora kako bi se očuvala njegova izuzetna univerzalna vrijednost u skladu sa svjetskom baštinom“, navodi se u saopštenju.
Iz Monteputa su kazali da će ta dokumentacija poslužiti kao osnov za konačno opredjeljenje položaja koridora u Predlogu prostornog plana Crne Gore, kao najvažnijeg strateškog planskog dokumenta kojim se određuju državni ciljevi, pravila i mjere prostornog razvoja, u skladu sa ukupnim ekonomskim, socijalnim, ekološkim i kulturno-istorijskim razvojem države.
Vlada je, kako su naveli, utvrdila pet razvojnih koridora, među kojima su auto-put Bar – Boljare, Jadransko – jonski autoput, te brze saobraćajnice: duž crnogorskog primorja, Bijelo Polje – Pljevlja – granica sa Bosnom i Hercegovinom i Podgorica – Nikšić – Žabljak – Pljevlja.
“Tih pet koridora razvijeno je kroz 18 dionica auto-puteva i brzih saobraćajnica, koje predstavljaju zasebne građevinske i funkcionalne cjeline”, navedeno je u saopštenju.
Izradom tehničke dokumentacije stiču se, kako je objašnjeno, preduslovi za izgradnju, što dalje zavisi od dinamike gradnje u regionu i obezbjeđivanja sredstava finansiranja.
“Izgradnja planiranih auto-puteva i brzih saobraćajnica u Crnoj Gori trebalo bi da značajno skrati vrijeme putovanja, poveća bezbjednost i udobnost saobraćaja”, rekli su iz Monteputa.
(Mina)