Foto: Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija
Kako navode, oblasti takmičenja su sljedeće:
- Vještačka inteligencija; Javno zdravlje; Rat Rusije i Ukrajine; Rodno zasnovano nasilje;Terorizam; Klimatske promjene (klimatska bezbjednost); Klimatske promjene (čista energija); Ljudska prava.
Svaki plan djelovanja mora uzeti u obzir postojeće NATO kapacitete i predložiti korake koje bi NATO trebalo da preduzme u narednih 12 mjeseci.
Studenti će unaprijed dobiti detaljnu studiju slučaja. Tokom takmičenja, mentori koji imaju iskustvo u javnom sektoru, privredi, akademskoj zajednici i drugim relevantnim oblastima pružiće podršku timovima u razvoju njihovih ideja.
Stručni žiri ocijeniće prijedloge i odabrati pobjednike za svaku oblast, a pobjednički timovi dobiće nagradu od 500 dolara. Pobjednici će biti proglašeni na Završnoj ceremoniji i imaće priliku da javno predstave svoj prijedlog.
Takmičenje je otvoreno za sve timove studenata osnovnih studija sa univerziteta u NATO zemljama članicama ili partnerskim zemljama. Prijave se mogu podnijeti do 25. oktobra putem linka
Takođe, otvoren je poziv za profesore i stručnjake koji žele učestvovati kao mentori i sudije:
https://www.wm.edu/.../wmgic_x_nato_2024/judges-mentors/.
Nijesu neophodne posebne vještine ili prethodno iskustvo.
Ovo takmičenje organizuje Univerzitet William & Mary uz podršku NATO-a.
"Pozivamo sve zainteresovane studente da se prijave i iskoriste priliku da doprinesu suzbijanju globalnih izazova", zaključuje se u saopštenju.