(Foto: Pixabay)
Obavještenje je, kroz EU RASFF, procesuirano 14. novembra, navodi se u odgovoru za Klix.ba iz ove agencije.
U skladu s procedurom, u pripremi je dokumentacija koja će biti dostavljena na dalje postupanje mjerodavnim inspekcijskim tijelima u Bosni i Hercegovini te će se o detaljnijim informacijama nešto kasnije oglasiti, nakon što inspekcija preduzme mjere iz svoje nadležnosti.
Agencija nije obaviještena da je u sklopu redovnih službenih kontrola utvrđena prisutnost navedene bakterije u proizvodima koji se nalaze na tržištu Bosne i Hercegovine niti je takva informacija primljena od subjekta u poslovanju s hranom.
Kako su naveli, Ured za veterinarstvo BiH je nadležan za subjekte u poslovanju s hranom životinjskog porijekla i nadležni organi entiteta i Brčko distrikta i inspekcijski organi.
"Ako subjekt u poslovanju s hranom zna ili opravdano sumnja da hrana koju je uvezao, proizveo, preradio, stavio na tržište ili distribuirao, ne udovoljava zahtjevima zdravstvene ispravnosti, dužan je, u skladu sa članom 27. Zakona o hrane ('Službeni glasnik BiH', broj 50/04), da odmah spriječi stavljanje hrane na tržište, odnosno u slučajevima kada proizvod nije više pod njegovom neposrednom kontrolom o tome odmah obavijestiti mjerodavna tijela. Ako je hrana već stigla do potrošača, subjekt u poslovanju s hranom mora učinkovito i tačno obavijestiti potrošače o razlozima za njeno povlačenje, i ako je potrebno, od potrošača tražiti povrat hrane kojom su već opskrbljeni, kada ostale mjere nisu dovoljne za postizanje visoke razine zaštite zdravlja", navodi se u odgovoru za Klix.ba.
(RTCG)