Saopštenje prenosimo u integralnoj formi:
Naš cilj nije samo puko pružanje informacija, već je, prevashodno, naš cilj razvijanje empatije, ljubavi, radnih navika, kulturnog ponašanja, prihvatanja različitosti... Tu plemenitu ulogu smo odabrali, prihvatili i časno je "igramo" bez obzira na uslove rada, status u društvu, primanja.
U ovim teškim danima, svojim požrtvovanim radom dokazujemo da smo jedna od najvažnijih karika jednog društva.
I na ovaj dan Prosvjetna zajednica zarad dobrobiti obrazovnog sistema Crne Gore ističe zahtjeve koje smatramo da treba u što kraćem roku riješiti, da loše posljedice po obrazovanje djece ne bi bile dugoročne i teško nadoknadive. Vakcinu protiv Covid 19 vjerovatno ćemo ubrzo pronaći, ali vakcinu protiv neznanja nećemo.
1. zahtjev – decentralizovati škole. Dozvoliti školama da organizuju nastavu naspram svojih mogućnosti, a poštujući mjere Instituta za javno zdravlje. Školama koje broje manji broj učenika, a imaju dovoljno prostora, dozvoliti da svi razredi pohađaju nastavu. Obično su u pitanju seoske ili prigradske škole iz područja gdje je loša ili nikakva pokrivenost internetom,
gdje su česti i prekidi napajanja el. strujom i veliki broj djece nema računarsku opremu pomoću koje bi mogli da prate učenje na daljinu. Trenutno je situacija takva da su ta djeca diskriminisana jer im nisu omogućeni osnovni uslovi za obrazovanje.
Školama koje broje veliki broj učenika, neposredan rad sa nastavnicima omogućiti i učenicima 3. ciklusa (7, 8. i 9. razred), kao i učenicima od 2. do 4. razreda srednje škole tako što bi se koristile prostorije iz lokalne zajednice ili na neki drugi način. Ispunjenjem ovog zahtjeva u klupe bi bila vraćena i sva djeca koja rade po Individualnom obrazovnom programu, a koja su trenutno posebno diskriminisana.
2. zahtjev – Ministarstvo prosvjete što hitnije da opremi sve učionice od 1-6. razreda kao što je obećalo u maju. Tada je i naglašeno da su novčana sredstva obezbjeđana za pomenutu investiciju. Ovo stoga jer nastavnici rade u učionicama bez računarske opreme iako je 21. vijek, a i trenutno su neupotrebljivi digitalni udžbenici koji su urađeni za učenike prvog razreda.
3. zahtjev – platiti septembar kolegama koji rade na određeno, kao i honorarne časove jer će časove od septembra zajedno sa svim ostalim nastavnicima nadoknaditi u narednom periodu.
4. zahtjev – što hitnija izgradnja škola i vrtića u opštinama gdje je to godinama neophodno. Za 15 godina na nivou Crne Gore izgrađena je samo po jedna osnovna škola u Budvi, Kolašinu, Baru, Podgorici i jedna srednja u Golubovcima. U periodu od 2005. do danas u velikom broju opština nije izgrađena ni jedna nova škola. U Nikšiću, Cetinju, Kotoru, Herceg Novom, Beranama većina škola, osnovnih i srednjih sagrađene su početkom osamdesetih, poslije zemljotresa, i to kao montažni objekti koji su i dalje u upotrebi iako su pod visokim rizikom.
Trenutna situacija je takva da imamo nekoliko fakulteta koji obrazuju nastavnike, od kojih veliki broj radi na određeno (oko 1500) nastavnika ili su čekajući godinama na birou odlučili da se prekvalifikuju.
Takođe, glavni grad je 2015. dobio veću sumu novca od EU banke za izgradnju šest vrtica, 14 osnovnih škola, jedne gimnazije, dvije do tri srednje škole. Do sada je izrađeno samo dva vrtića i jedna srednja škola iako su i ostale obrazovne ustanove neophodne i za njih je bio obezbjeđen sav potreban novac. Vjerovatno je suvišno pričati koliko bi, da je planirano izgrađeno, to uticalo na smanjenje broja nezaposlenih nastavnika, na smanjenje broja djece u vrtićkim grupama i u odjeljenjima, na uslovnije i opremljenije učionice, na zadovoljstvo i produktivnost djece i nastavnika, na bolji obrazovni sistem u Crnoj Gori, pa čak i sad za vrijeme pandemije Covid 19.
Drage kolege, srećan nam Dan prosvjetnih radnika, sa željom da se ubrzo izborimo za naš bolji status, za srećnijeg i vještijeg učenika, za stručnijeg radnika i prosperitetnu Crnu Goru!