30-01-2025

Radulović: Moguć „grčki scenario” za crnogorski turizam

Izmjene Zakona o porezu na dodatu vrijednost (PDV), koje su usvojene u septembru 2024. godine, izazvale su burne reakcije u turističkom sektoru Crne Gore. Predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja Žarko Radulović ocjenjuje da novi poreski propisi predstavljaju ozbiljan udar na hotele i ugostiteljske objekte, dodatno otežavajući poslovanje u sektoru koji se još uvijek oporavlja od posljedica pandemije i globalnih ekonomskih turbulencija.

Radulović: Moguć „grčki scenario” za crnogorski turizam | Radio Televizija Budva

Radulović u izjavi za Polis ističe da se turistički sektor Crne Gore već suočavao sa rastućim troškovima, prije svega zbog evropskih ekonomskih politika koje su uticale na povećanje cijena rada.

„Troškovi rada u mojoj kompaniji porasli su sa 7,5 miliona eura u 2022. godini na čak 11,5 miliona u 2024. godini, bez povećanja broja zaposlenih“, navodi Radulović, ističući da je ovakav trend finansijski neodrživ.


Raduulović/Foto: printscreen/yt Polis

Najveći problem za turističke privrednike predstavlja povećanje PDV-a na smještaj, koji je do sada bio ključna stavka u održavanju poslovanja.

„Od ukupnih prihoda, čak 75% dolazi od smještaja, a sada se ta margina ozbiljno urušava“, dodaje on.

Tokom priprema za usvajanje izmjena zakona, Crnogorsko turističko udruženje pokušalo je da iznese svoje stavove kroz dijalog sa predstavnicima vlasti.

„Imao sam sastanak sa premijerom, ministrom finansija i drugim zvaničnicima, gdje smo iznijeli argumente protiv povećanja PDV-a. Tada su nam govorili da će povećanje biti minimalno, ali su na kraju ipak podigli stopu na 15%, bez obzira na naše argumente“, tvrdi Radulović.

Mnogi hotelijeri i ugostitelji sada strahuju da će, bez podrške države, biti primorani da smanje obim poslovanja.

„Ove godine nema mjesta za nova ulaganja. Cijene nećemo mijenjati zbog ranije ugovorenih aranžmana, ali će se investicije svesti na minimum“, upozorava on.

Radulović ističe da su vlasnici hotela dovedeni pred svršen čin, ne mogu smanjiti broj zaposlenih jer je radna snaga ključna za funkcionisanje objekata, ali s druge strane, ne mogu ni nadoknaditi gubitke.

„Najvjerovatnije ćemo se fokusirati na pripremu hotela van glavne ljetnje i zimske sezone, jer u ovim uslovima poslovanje postaje neodrživo“, navodi on, dodajući da bi se Crna Gora mogla suočiti sa scenarijem sličnim onome u Grčkoj, gdje su rigorozne poreske politike dovele do gašenja mnogih turističkih biznisa.

Pitanje je kako će država odgovoriti na ove izazove i da li će doći do eventualnih korekcija poreske politike kako bi se spriječili dalji gubici u ključnom sektoru crnogorske ekonomije. Za sada, turistički radnici ostaju u neizvjesnosti, suočeni s novim finansijskim pritiscima i nesigurnim izgledima za budućnost.

Tekst priredila redaskcija portala RTB