Prema novom izvještaju EK, u koji je agencija Mina-business imala uvid i koji se odnosi samo za zemlje kandidate i potencijalne kandidate, Srbija je u prvom kvartalu ostvarila rast BDP-a od pet odsto, Turska od 4,5 odsto, Bosna i Hercegovina dva odsto, Kosovo 1,3 odsto, Sjeverna Makedonija 0,2 odsto, dok je privreda Albanije oslabila 2,5 odsto.
U dijelu izvještaja koji se odnosi na Crnu Goru, navodi se da je rast u prvom kvartalu blago usporio na 2,7 odsto sa 3,1 odsto, koliko je iznosio u prethodnom tromjesečnom periodu.
“Ekonomski rast uglavnom je podržan potrošnjom domaćinstava u kombinaciji s oporavkom investicija”, navodi se u izvještaju.
Rast privatne potrošnje ubrzao se na 3,8 odsto u prvom tromjesečju, što je odraz snažnog realnog povećanja maloprodaje od 6,7 odsto, zbog pojačanih zaliha uoči domaćeg zastoja u martu i umjerenih povećanja plata.
Potrošnja države ostala je praktično nepromijenjena.
“Investicije su naglo porasle, iako se njihova uloga u podsticanju ekonomske aktivnosti smanjivala posljednjih godina”, rekli su iz EK.
Na strani ponude zabilježen je snažan rast industrijske proizvodnje, a pozitivni rezultati su ostvareni u građevinarstvu i poljoprivredi.
Kada je u pitanju tržište rada, u EK navode da su se u prvom kvartalu performanse pogoršale u odnosu na prošlu godinu.
Prema preliminarnim podacima Monstata, broj nezaposlenih je porastao 11,3 odsto, a stopa nezaposlenosti na 16,3 odsto, zbog negativnih uticaja izazvanih pandemijom koronavirusa.
Iz EK su kazali da su učinci pandemije na trgovinu bili primjetni u prvih pet mjeseci ove godine i da su uticali na pad izvoza i uvoza.
Takođe, kako su naveli, ograničenja putovanja su desetkovala turistički sektor Crne Gore.