24-06-2023

Savjeti za treniranje tokom ljetnjih mjeseci

Povišena temperatura, veći broj svakodnevnih aktivnosti i veoma često smanjen apetit tokom ljeta mogu značajno uticati na promjenu vašeg načina treniranja. Zato ćemo u ovom tekstu pomenuti neke stvari na koje bi posebno trebali da obratite pažnju u toku ljeta, a vezane su za vaš trening i rezultate.

Savjeti za treniranje tokom ljetnjih mjeseci | Radio Televizija Budva

Foto: ilustracija

Hidratacija

Ono o čemu najviše trebate voditi računa je hidratacija i ona je veoma bitna u toku treninga, pogotovo kada se radi o treningu u ljetnjem periodu kada su temperature jako visoke i kada gubimo puno više tečnosti. Osim što moramo nadoknaditi tečnosti/vodu koju gubimo, moramo voditi računa i o ključnim elektrolitima. Zato bi bilo poželjno koristiti izotonične napitke bilo da se radi o trčanju, vožnji bicikla ili treningu u teretani. Oni su najbolja opcija za rehidrataciju, jer pored nadoknade izgubljene tečnosti oni su tu da nadoknade i izgubljene elektrolite i obnove rezerve glikogena. Pored toga imaju veoma prijatan i osvježavajući ukus, a i cijena je veoma pristupačna.

Obim i intenzitet trening na višim temperaturama

Što se tiče treninga sama povišena temperatura okoline umije da bude iscrpljujuća. Takođe svi se više krećemo u toku ljeta, više šetamo, vozimo bajs, plivamo…Svaka od tih aktivnosti utiče na umor i na sam trening koji radimo. Nekada i trening nakon sunčanja može biti veliki problem. Zato je veoma važno prilagoditi intenzitet i obim treninga u skladu sa ostalim aktivnostima. Jedan od predloga je da trening sa tegovima odradite na početku dana prije ostalih aktivnosti kako bi izvukli maksimum iz istog. Takođe veoma je važno da trenirate odmorni kako ne bi došlo do povreda. Ako ipak trenirate na kraju dana, nakon duge vožnje bicikla, dugih šetnji i trčanja ili cijelog dana provedenog na plaži i suncu značajno smanjite intenzitet i obim treninga. U tim danima trenirajte manje mišićne grupe, kao što su ruke, ramena, listovi. Možete takođe trenirati grudi i leđa u tim danima ali kvalitet treninga sigurno neće biti zavidan. Kada je u pitanju trening nogu tu treba biti veoma pažljiv, pogotovo ako trenirate ozbiljno i ako je vaš trening baziran na osnovnim vežbama poput čučnjeva, mrtvog dizanja i iskoraka. U tom slučaju takav trening se preporučuje na početku dana ili u danima kada nema drugih aktivnosti. Vježbe koje su spomenute su veoma tehnički zahtevne, uključuju veliki broj mišića i zglobova i mala nepažnja uslijed umora ili smanjene koncentracije može dovesti do ozbiljnih povreda.

Smanjeni apetit

Ono sa čim veliki broj vježbača ima problem je i smanjeni apetit tokom ljeta, svi bi u glavnom jeli neko voće, razne salate i drugu osvježavajuću hranu. Tu morate biti disciplinovani i truditi se da ipak unesete dovoljnu količinu proteina i ugljenih hidrata ako želite da zadržite mišićnu masu i održite formu. Ako provodite dan na bazenu, jezeru ili negdje u prirodi ponesite unaprijed pripremljene obroke, proteinski šejk i/ili neku kvalitetnu zamjenu za obrok.

Dijetalni režim tokom ljeta

Nije rijetkost da vježbači u toku cijelog ljeta budu na dijetama kako bi skinuli višak masti i bili u što boljoj formi. Tada morate uzeti u obzir da pored gore navedenih stvari to dodatno utiče na vaše performanse i kvalitet treninga. Samim tim morate dodatno voditi računa o tome kada trenirate i kako. Preporuka je da u tom slučaju obavezno koristite BCAA i glutamin kako bi sačuvali što bolju formu. Takođe ako vam fali snage u toku treninga neki kofein ili No reaktor će biti od velike pomoći.

Izvor: www.pansport.rs