Ilustracija, Foto: Pixabay
Svijest o starenju
Ovo je glavna karakteristika krize – postajemo svjesni da starimo i imamo negativan stav o tome. Samim tim, prolazimo kroz fizičke, ali i emotivne promjene.
Impulsivno ponašanje
Neki ljudi počnu da se ponašaju nesmotreno, smatrajući da je krajnje vrijeme da počnu „zaista da žive“.
U tim trenucima, ostvaruju se stereotipi o kupovini motora, brzog auta, izlascima u diskoteke i sl.
Promjene u mentalnom i fizičkom stanju
Kriza srednjih godina uglavnom je praćena teškim osjećanjima kao što su tuga, frustracija, ljutlja, kajanje.
Zavirivanje u prošlost
Jedan od simptoma ove krize jeste i to što počinjemo da se (isuviše) osvrćemo na prošlost. Razmišljamo o odlukama koje smo donijeli ili nismo donijeli, a to najčešće bude praćeno kajanjem.
Svrha i cilj
Pored toga što se osvrćemo na prošlost, mislimo i na budućnost. Samim tim, razmišljamo o dubokim temama, kao što su svrha našeg života; koji nam je cilj.
Želja da probamo nove stvari
Svijest o tome da smo „na pola puta“ može da nas natjera da isprobavamo nove stvari. Ponekad, pojedinci u ovim situacijama idu u ekstreme.
Brige o izgledu i statusu
Neko tokom krize srednjih godina postane preokupiran fizičkim izgledom ili statusom. Tada najčešće dolazi do drastičnih fizičkih promjena, pa čak i estetskih operacija.
Gubitak interesovanja
Ovaj period života može da dovede do toga da gubimo interesovanje za partnera, prijatelje… Baš tada su i najčešći razvodi, ali i prekidi prijateljstava.
Savjet za kraj
Budite strpljivi i imajte razumijevanja za sebe i sve promjene kroz koje prolazite. I zapamtite: Ni ovaj period neće trajati zauvijek.
Izvor: B92