22-01-2025

Služba zaštite i spasavanja tokom prošle godine intervenisala 600 puta, zimska sezona opasnija od ljetnje

Budvanska Služba zaštite i spasavanja građanima je na usluzi 24h časa dnevno, a broj 124 građani pozivaju češće nego policiju i hitnu pomoć, ističe pripadnik ove službe Ilija Bogetić.

Služba zaštite i spasavanja tokom prošle godine intervenisala 600 puta, zimska sezona opasnija od ljetnje | Radio Televizija Budva

Foto: PrtSc

Pripadnici ove službe uvijek su u pripravnosti i spremni da odgovore svakom izazovu.

"Građani najčešće okreću vatrogasnu, taj broj im je urezan u glavi kao prvi za pomoć, pa nam se obraćaju i da traže broj policije i hitne pomoći u trenucima panike", ističe Bogetić.

U 2024. godini ukupno su imali oko 600 intervencija, dok je njateža intervencija bila požar koji je ljetos zahvatio planinu iznad Brajića, a koji se spustio ka Paštrovićima i kada su ljudi bili neprekidno, 18 dana na terenu.

"Zimska sezona je malo opasnija nego ljetnja, ljeti su požari uglavnom na otvorenom, to su požari niskog rastinja koje je lakše kontrolisati, dok su zimi to požari koji su strukturni, zatvoreni, u lokalima, stanovima i pomoćnim objektima koji su opasniji i gdje smo izloženi većim temperaturama i gdje je opsnije prići", kazao je on.

U zimskom periodu tokom 2024. gdoine, a do nove godine imali su 26 intervencija u zatvorenom prostoru, u pitanju su bili uglavnom dimnjaci i elektro instalacije, klime i neredovno očišćeni dimnajci koji stvaraju veliki problem.

"Zimi treba voditi računa o peglama, šporetima, paziti naravno da se prije svake grejne sezone očiste dimnjaci, to je najveći problem u etažnim objketima, pa dolazi do začepljenja i taloženja ulja pa postepeno dolazi do problema koji može izazvati požar. Takođe produžni kablovi su jedan od većih problema i opasnosti u domaćinstvu, punjači za mobilne telefone koji non stop stoje uključeni u struju i slično", kazao je on, za Jutrom iz Budve.

Opširnije u videu:



Priredila redakcija portala RTV