Foto: ilustracija/pxb
Dok se s jedne strane govori o optimizaciji broja zaposlenih, s druge strane postoje planovi za jačanje kapaciteta zbog procesa pristupanja EU, zbog čega se, kako kažu iz Ministarstva javne uprave, pitanju optimizacije ne pristupa samo sa stanovišta broja zaposlenih. Najavljuju da će u narednom periodu pojačati kontrole ugovora o djelu, kao i kontrolu bolovanja.
Prema podacima koji su javno dostupni na sajtu Vlade u okviru platforme Broj zaposlenih u javnoj upravi, a koje je portalu Bankar.me dostavilo Ministarstvo javne uprave, u decembru 2024. godine u državnoj upravi bilo je zaposleno 47.284 ljudi, dok je na lokalnom nivou taj broj iznosio 7.092. To znači da u javnoj upravi radi gotovo 55.000 ljudi. Prema podacima koje je objavilo Ministarstvo finansija u Mjesečnom makroekonomskom izvještaju za decembar 2024. godine, ukupan broj zaposlenih iznosi 257,4 hiljade. To znači da svaki peti zaposleni radi u državnoj upravi, odnosno platu prima iz državnog ili lokalnog budžeta.
Iz Ministarstva javne uprave objašnjavaju za portal Bankar.me da je ova platforma razvijena u saradnji sa Ministarstvom finansija sa ciljem da se omogući transparentan pristup broju zaposlenih u javnoj upravi svim zainteresovanim licima ili organizacijama. Ažurira se na svaka tri mjeseca.
„Važno je napomenuti da su u ovaj broj uključene sve institucije u javnoj upravi koje se finansiraju u iznosu od 50% i više iz budžeta Crne Gore, odnosno, nisu uključena privredna društva u većinskom vlasništvu na centralnom i lokalnom nivou“, napominju iz MJU.
Nezahvalno govoriti o višku, oko 100–150 službenika biće delegirano na rad u institucijama EU
U Ministarstvu javne uprave navode da u ovom trenutku nije zahvalno govoriti o višku zaposlenih u javnim ustanovama, budući da Crnu Goru na putu pristupanja EU i obavezama koje su preuzete iz tog razloga očekuje jačanje postojećih kapaciteta i čak regrutovanje novih.
„Činjenica koja to potvrđuje jeste i da EU, u iznosu od 5,6 miliona eura kroz dva projekta, podržava jačanje kapaciteta u javnoj upravi na centralnom i lokalnom nivou, uključujući usvajanje Plana zapošljavanja i obuku novih državnih službenika za upravljanje EU fondovima, s fokusom na dva pilot sektora (zaštita životne sredine, zapošljavanje i socijalna politika)“, navode iz Ministarstva javne uprave.
U MJU ističu da su, poučeni iskustvom nekih zemalja koje su prošle proces proširenja i koje sada, kao članice EU, imaju izazove kada je u pitanju korišćenje dostupnih EU fondova, preduzeli niz aktivnosti kako bi preduprijedili i ojačali kapacitete administracije za buduće članstvo.
„U tom dijelu, u saradnji više resora i institucija sa domaćeg i međunarodnog nivoa, realizuje se program obuka Ready for EU, koji će pružiti priliku crnogorskim državnim službenicima da se upoznaju sa administrativnom praksom EU, steknu relevantnu ekspertizu i specifična znanja i pripreme se za rad u institucijama Evropske unije. Procjena je da će u trenutku pristupanja Crne Gore u EU između 100 i 150 službenika biti delegirano na rad u institucijama EU”, objašnjavaju iz MJU.
Novim zakonima i većim kontrolama do efikasnije javne uprave
Iz Ministarstva javne uprave navode da se u prethodnom periodu radilo na izradi više zakona kako bi sistem javne uprave bio efikasniji. Između ostalog, donesen je Zakon o informacionoj bezbjednosti, a u pripremi su i drugi zakoni, poput Zakona o lokalnoj samoupravi i izmjena i dopuna Zakona o državnim službenicima i namještenicima, čijim usvajanjem će se, kako navode, osnažiti profesionalizacija, merit sistem i depolitizacija državne uprave. Na taj način biće obezbijeđeno unapređenje službeničkog sistema u skladu sa praksama EU.
“Predloženim izmjenama stvorili smo temelj za građenje efikasne javne uprave, jer su profesionalni i kompetentni službenici osnova dobre državne uprave”, poručuju iz MJU.
Prema njihovim riječima, pitanju optimizacije ne pristupa se samo sa stanovišta broja zaposlenih, već i sa stanovišta promjene sistema kadrovskog planiranja i upravljanja ljudskim resursima. Stoga je izrađena Analiza sa identifikovanim izazovima i preporukama o potrebi uspostavljanja normativnog okvira javnih ustanova, koja predstavlja osnov za izradu Zakona o javnim ustanovama.
“Dodatno, Vlada Crne Gore je na sjednici održanoj u oktobru 2024. godine donijela zaključak o potrebi izrade Funkcionalne analize broja zaposlenih, njihovih znanja i vještina, u cilju unapređenja rada ministarstava i organa uprave nad kojima vrše nadzor. U toku je realizacija navedene aktivnosti u saradnji između Ministarstva finansija i Ministarstva javne uprave”, navode iz MJU.
U cilju smanjenja budžetskih rashoda za potrebe državne administracije, u narednom periodu će se raditi na uspostavljanju efikasnog mehanizma praćenja angažovanja fizičkih lica u skladu sa Zakonom o državnim službenicima i namještenicima (ZDSIN).
Takođe, kako kažu, planira se pojačan inspekcijski nadzor u dijelu zaključivanja ugovora o djelu i ugovora o privremeno povremenim poslovima, kao i centralizacija podataka o broju angažovanih fizičkih lica bez zasnivanja radnog odnosa u organima u kojima se primjenjuje ZDSIN.
“Planiran je i nastavak aktivnosti na uspostavljanju mehanizma kontrole doznaka privremene spriječenosti za rad (bolovanje), koje sprovodi Ministarstvo zdravlja”, zaključuju iz ovog Vladinog resora u čijoj je nadležnosti rad javne uprave.
Izvor: Bankar.me