Foto: Pexels
Još od davnina naši preci su poznavali pozitivna dejstva biljaka i njihovih različitih plodova u liječenju širokog spektra oboljenja.
Prirodni antibiotici mogu biti veoma korisni u svakodnevnom liječenju, prije nego što posegnemo za sintetičkim antibioticima, koji mogu oštetiti naš digestivni trakt jer u borbi protiv patogenih bakterija, oni uništavaju i one dobre bakterije koje su organizmu neophodne za jak imunitet.
Prirodni antibiotici
1. Bijeli luk
Odavno je poznat u medicini po svojim blagotvornim dejstvima. Prirodan je antibiotik i posjeduje antivirusna, antifungalna i antimikrobna svojstva, pomaže u eliminisanju štetnih bakterija i štiti organizam.
U tradicionalnoj medicini koristi se za liječenje organa za disanje, oboljenja srca i krvnih sudova, glavobolje, bolesti organa za varenje, crijevnih parazita, kožnih bolesti.
2. Propolis
Propolis je smjesa voska i ljepljivih materija koje pčele sakupljaju sa pupoljaka višegodišnjih biljaka. Poznat je kao prirodni antibiotik i štiti organizam od bakterija i jača imunitet.
Za razliku od farmaceutskih antibiotika, propolis je u stanju da uništi i viruse, a ne samo bakterije.
Pomaže i u liječenju kašlja, upale grla, sinusa i krajnika.
3. Manuka med
Manuka med je vrsta meda porijeklom sa Novog Zelanda. Proizvode ga pčele koje oprašuju cvijet poznat kao grm manuke. Antibakterijska svojstva manuka meda izdvajaju ga od tradicionalnog meda.
Metilglioksal je njegov aktivni sastojak i vjerovatno je odgovoran za ove antibakterijske efekte. Osim toga, manuka med ima antivirusna, protivupalna i antioksidativna svojstva. Tradicionalno se koristi za zacjeljivanje rana, smirivanje grlobolje, sprečavanje karijesa i poboljšanje probavnih problema.
Izvor: Magazin Novosti