Foto: Ilustracija/Getty images
Broj dronova u upotrebi je znatno veći. Evidentiranje operatora je besplatno i vrši se na osnovu pravilnika iz 2016. godine.
Izmjenama zakona o obaveznom osiguranju u saobraćaju, koji je ušao u skupštinsku proceduru, propisano je obavezno osiguranje dronova, zato što su studije pokazale da dronovi, čija je maksimalna dozvoljena masa na polijetanju (MTOM) 250 g ili veća, mogu predstavljati rizik za sigurnost vazdušnog saobraćaja.
“Postoji i rizik za ljude i imovinu na zemlji, jer pad drona može izazvati materijalnu štetu i smrtonosne povrede”, upozorio je Nikolić.
Shodno EU uredbi 2019/947, koja je u Crnoj Gori u fazi preuzimanja, predviđenoje da države urede osiguranje dronova i u tom smjeru je i ova zakonska novina.
Nikolić je objasnio da će osiguranje biti obavezno za operatore dronova u dva slučaja.
“Prvi, kada upravljaju dronovima čija je MTOM 250 gr ili veća i koji u slučaju udara na čovjeka mogu da prenesu kinetičku energiju veću od 80 džula, ali i lakših, ukoliko su opremljeni senzorima koji mogu da prikupljaju lične podatke”, rekao je Nikolić.
Dodaje da će osiguranje biti obavezno i za one kojima će biti izdata dozvola Agencije za civilno vazduhoplovstvo, odobrenje ili drugi ekvivalentni dokument.
“Oni će morati da imaju ugovor o osiguranju od odgovornosti za štetu koju mogu pričiniti trećim licima. Minimalne sume osiguranja su proporcionalne težinama dronova”, rekao je Nikolić.
ističe da je sve veći broj korisnika upoznat sa obavezama i evidentiranjem daje doprinos primjeni osnovnih sigurnosnih načela za upravljanje dronovima.
Izvor: Rtcg