26-06-2019

U susret Fešti od Makarula

Tradicionalna manifestacija „Fešta od makarula“ ove godine održaće se u subotu, 29. juna, u Petrovcu, u organizaciji Turističke organizacije opštine Budva. Program „Fešte od makarula“ podrazumijeva degustaciju makarula sa pašticadom, tradicionalnog primorskog jela, defile i koncert Gradske muzike Budve, kao i nastup muzičkih klapa duž petrovačkog šetališta. .

U susret Fešti od Makarula | Radio Televizija Budva

Defile Gradske muzike Budve počeće u 19.00h od SD „Crvena komuna“ do platoa ispred restorana „Katič“ gdje će održati koncert, dok je nastup klapa „Castel Nuovo“, „Škuribanda“ i „Maris“ predviđen u 21.00h na tri lokacije, kod SD „Crvena komuna“, i u blizini restorana „Katič“ i „Lazaret“.

Petrovački ugostitelji pripremiće i organizovati degustaciju ovog lokalnog specijaliteta koja će početi u 20.00h ispred restorana „Tramontana“, „Meduza“, „Mun“, „Bistro“, „Paradiso“, „Katič“, „MTV, „Orada“, „Lazaret“ i „Riva“.

Cilj manifestacije je promovisanje primorske kuhinje, kao veoma važnog dijela turističke ponude budvanske rivijere, kao i da se kvalitetnim programom privuče što veći broj posjetilaca i da mjesec jun u Petrovcu učinimo turistima još ljepšim

A u susret ovoj manifestaciji, danas vam donosimo priču i recept za spremanje najukusnijih makarula.

Paštrovići su mala primorska oblast između Bečića i Buljarice ili kako ovdašnji stanovnici vole da kažu protežu se od „Kufina do Babina Vira“. Vrlo su ponosni na svoje porijeklo, istoriju, autonomiju koju su uživali pod vlašću stranih zavojevača i tradiciju koju su dobrim dijelom očuvali. Sastavni dio tradicije jeste i njihova kuhinja koja je prije svega određena oskudnim uslovima života i uticajima Venecije koja je upravljala ovim prostorima tri i po vijeka. Ovdje ćemo predstaviti par jela koja su još uvijek prisutna na trpezama tamošnjih domaćinstava.

MAKARULE NA PAŠTROVSKI NAČIN

Makarule su bile, a i dan danas su omiljeno jelo u Paštrovićima. Za makarule je osim pažljivo pripremljenog tijesta, vrlo važno je da sir bude dobrog kvaliteta i da se pretope sa odgovarajućom količinom masti. Upravo o tim sastojcima stari Paštrovići su pjevali pjesmicu: „Makaruli bona pašta, ali treba sir i masla“. Makarule se danas često služe sa pašticadom, ali su se u ranija vremena služili sa kobasicom koja se zove mušnica.



Sastojci:

1 kg brašna (škuro, meko brašno)

1 kafena kašika soli

1 šoljica ulja

1 kg suvog, tvrdog sira gratanog (rendanog)

200 grama masti od pečenja ili svinjske masti ili ulja

Priprema:

Brašno se prosije kroz sito, a zatim se pomiješa sa hladnom vodom. Voda se dodaje tako da tijesto bude tvrdo (malo tvrđe nego tijesto za hljeb). Tijesto se mijesi sve dok se ne postigne željena tvdoća. Nakon toga, tijesto se umota u krpu i ostavi se da se suši 2-3 sata. Pošto se osuši tijesto se razvlači u makarule na zungama (dugačke igle od suve žukve ili močaljine, 30-40 cm). Od ukupne mase tijesta se odvoji količina koja je potrebna da bi se razvukla jedna makarula, stavi se na sredinu zunge (koja je prethodno premazana uljem), pa se onda utrljava kružnim pokretima sve dok se ne razvuče cijelom dužinom zunge. Kad je makarula razvučena, ona se pažljivo skida sa zunge. Vrlo je važno da ostane šuplja, radi kuvanja, pa ih ne treba stiskati i gnječiti.

Tako napravljene makarule se slažu na krpu radi sušenja, 1-2 sata. Kad se osuše makarule su spremne za kuvanje. Kuvaju se u osoljenoj kipućoj vodi u koju je stavljeno malo ulja, u velikom loncu 10-15 minuta. Potrebno ih je probati prije kraja zbog toga što je tijesto svježe i nekad može biti mekše a nekad tvrđe. Kad su kuvane one se procijede kroz pašibrod (cjediljku) i slažu se u redovima na veliki tanjir ili oval – red makarula, red sira i sve tako dok se cijela količina makarula i sira ne utroši. Po vrhu se pospu sirom, a zatim se zatope (preliju) u međuvremenu zagrijanom mašću od pečenja, mašću ili vrelim uljem. Tako pripremljene makarule su spremne da se posluže.