Osim toga, oni smatraju da će uvođenje instituta zastare potraživanja iz radnih odnosa nakon proteka četiri godine, takođe, odgovarati poslodavcima i zaposlenima, kao i produženje trajanja ugovora na određeno vrijeme sa 24 na 36 mjeseci.
“Produženje trajanja ugovora na određeno vrijeme sa 24 na 36 mjeseci će, vjerujemo, relaksirati poslodavce u nepredvidivom i nedovoljno povoljnom poslovnom ambijentu kakav je, nažalost, u Crnoj Gori. Ovakvo rješenje će naročito odgovarati „mladim” firmama koje se osnivaju i koje tek treba da se oprobaju na tržištu”, napominju u UPCG.
Kao prednost ovog zakona oni vide i sužavanje prostora za zloupotrebe instituta privremene spriječenosti za rad, ali i adekvatnije uređenje pitanja odmora, prekovremenog rada, dostavljanja, prekida procesa rada bez krivice poslodavca.
Ove kao i mnoge druge korekcije u odnosu na prethodni zakon, smatraju u Uniji, makar će u sferi radnih odnosa, značiti povoljniji regulatorni okvir za crnogorske poslodavce.
Oni podsjećaju da novi Zakon o radu predstavlja posebno važan akt koji je nastao nakon višegodišnjih pregovora koji su rezultirali visokim stepenom konsenzusa socijalnih partnera Vlade, UPCG i sindikata.
“Novi zakon sadrži odredbe usklađene sa pravnim propisima EU i kao takav je dobio i pozitivno mišljenje Evropske komisije. I UPCG i privrednici očekuju da će primjena ovog propisa kvalitetno odgovoriti ne samo zahtjevima savremenih uslova poslovanja, već u prvom redu potrebama koje proističu iz oblasti radnih odnosa, a tiču se jednako i poslodavaca i zaposlenih”, kazali su u UPCG.
Povodom početka primjene novog Zakona o radu, Unija poslodavaca je otpočela savjetodavno-edukativni proces, kreiran u vidu niza seminara za poslodavce koji je organizovala na temu “Novi Zakon o radu”.
“Potvrda da je takav proaktivan pristup UPCG opravdan, a prije svega neophodan, pokazala su prva dva događaja koje je nedavno UPCG održala u Podgorici i Bečićima, uz učešće više od 150 privrednika. Uz generalnu sekretarku UPCG Suzanu Radulović, rješenja sadržana u ovom zakonu prezentovali su i direktor Direktorata za rad u Ministarstvu rada i socijalnog staranja (MRSS) mr Zoran Ratković i koordinatorka Radne grupe izradu novog Zakona o radu prof. dr Vesna Simović-Zvicer”, napominju u Uniji.
Kako ističu, zbog izuzetno velikog interesovanja crnogorskih preduzeća, UPCG će ponoviti seminar u Podgorici, a u međuvremenu organizovati i nove i to u Bijelom Polju i ostalim gradovima.
“Takvim djelovanjem UPCG ima za cilj da kompanije članice Unije pravovremeno upozna sa navedenim propisom, novitetima koji proizilaze njegovom primjenom, kao i promjenama koje su nastale u odnosu na prethodni zakon”, dodaju u UPCG.
Izvor: Cdm/Dnevne novine