28-03-2025

Uspješno realizovana međunarodna konferencija o sinergiji poljoprivrede, ishrane i kulture

Uspješno realizovana IV Međunarodna multidisciplinarna konferencija „Kulturne i kreativne industrije & baština: Agroculture“, koju je Društvo za kulturni razvoj „Bauo“ iz Petrovca na Moru realizovalo od 20. do 23. marta u ovom gradiću i u obližnjim Reževićima.

Uspješno realizovana međunarodna konferencija o sinergiji poljoprivrede, ishrane i kulture | Radio Televizija Budva

Foto: BAUO

Saopštenje prenosimo integralno:

Svečano otvaranje konferencije održalo se u četvrtak, 20. marta, od 12h, na terasi Spomen-doma „Reževići“, a nakon toga uslijedio je veliki festival hrane, lokalnih gastro i poljoprivrednih proizvoda, kao i ručnih radova, na kojem su svi posjetioci imali priliku da besplatno degustiraju izložene proizvode i uživaju u raznim ukusima i aromama.

1. DAN

U programu svečanog otvaranja obratili su se: Dušan MEDIN (Društvo za kulturni razvoj „Bauo“, Petrovac na Moru) - predsjednik Organizacionog odbora, Edin JAŠAROVIĆ (Univerzitet Crne Gore, Fakultet dramskih umjetnosti) - predsjednik Programskog odbora, Lucija ĐURAŠKOVIĆ (JU Muzeji i galerije Budve) - u ime domaćina, Ivana KURTOVIĆ (Osnovna škola „Mirko Srzentić“, Petrovac na Moru) - u ime partnera na projektu, Eleonora ALBIJANIĆ (Privredna komora Crne Gore, Podgorica) - u ime partnerske podrške, Mirko KONIĆ (sekretar Sekretarijata za privredu opštine Budva) - u ime sufinansijera, Vučić ĆETKOVIĆ (savjetnik predsjednika Vlade Crne Gore za kulturu i mlade), Stanimir KOVAČEVIĆ (Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore), kao i Zoran DABETIĆ (državni sekretar Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Crne Gore) - koji je otvorio konferenciju. U muzičkom programu učestovao je Oleg ŠLJUKIĆ, učenik JU Škola za osnovno muzičko obrazovanje Budva (klasa Igora ZENOVIĆA), a nastupio je i hor JU Osnovna škola „Mirko Srzentić“ iz Petrovca na Moru (dirigentica Jelena PAVIĆEVIĆ). Program je vodila Milica STANIĆ RADONJIĆ (JU Muzeji i galerije Budve).

U nastavku uslijedile su dvije panel diskusije. Prvom, pod nazivom "Institucije - moć i odgovornost" predsjedavao je Edin JAŠAROVIĆ, a učesnici su bili Zoran DABETIC (državni sekretar Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Crne Gore), Duška LJILJANIC (Eko-fond Crne Gore), Snežana VUKOTIC (Javno preduzece za nacionalne parkove Crne Gore) i Božena JELUŠIĆ, prof. književnosti i ranija poslanica. Druga panel diskusija, "Između procesa i tržišta", imala je predsjedavajućeg Nikolu Badu RADONJIĆA (DAA Montenegro d. o. o.), a učesnike: Olju FATIĆ (Edukativni centar, Bar), Steva DAVIDOVIĆA (Uljara Davidovic, Buljarica), Lidiju BRNOVIĆ (nezavisna ekspertkinja za održivi razvoj, Podgorica), Branka Dikija KAŽANEGRU i Vlada NIKALJEVIĆA (Udruženje "Naše vino").

2. DAN

Tokom drugog dana konferencije održan je bogat program koji je počeo u 10h, a završio se radnom večerom. Sesija 1.0 "ARHEOLOGIJA I ANTROPOLOGIJA HRANE" imala je sljedeće učesnice: Amra ŠAČIĆ BEĆA (Univerzitet u Sarajevu, Filozofski fakultet, Sarajevo) - "Prehrana stanovništva u unutrašnjosti rimske provincije Dalmacije", Ana ĐURICIC (Univerzitet u Beogradu, Filozofski fakultet, Beograd) - "Poceci proizvodnje hleba na teritoriji centralnog Balkana" i Vesna DELIĆ (Društvo za kulturni razvoj „Bauo“, Petrovac na Moru – Podgorica) - "Varenika: kuvana rakija ili kuvano mlijeko?", a predsjedavala je Ivana KURTOVIC (JU Osnovna škola „Mirko Srzentic“, Petrovac na Moru). Sesija 2.0 "EKO(LOGIJA) ZNANJA" imala je učesnice - Mariju ĐORĐEVIĆ (Univerzitet u Beogradu, Filozofski fakultet, Beograd) - "Zatvoren krug: nasleđe biodiverziteta u lokalnom kontekstu?", Jelenu ĐUKANOVIĆ (Institut za vunu Crne Gore, Nikšic) - "Vuna – dragocjeni resurs ili ekološki problem" i Ivanu KURTOVIĆ (JU Osnovna škola „Mirko Srzentic“, Petrovac na Moru) - "Korijeni znanja: razvoj ekološke svijesti u školskoj bašti", dok je sesijom predsjedavala Aleksandra SAVIĆ (Prirodnjacki muzej u Beogradu). Sesija 3.0. nazvana je "U USMENOJ I PISANOJ KNJIŽEVNOSTI", a njene učesnice bile su Olga VOJIČIĆ KOMATINA (Univerzitet Crne Gore, Filološki fakultet, Nikšic) - "Fenomen hrane i gladi kao aspekt individualnog i kolektivnog identiteta kroz crnogorsku književnost", kao i Milena JOKANOVIĆ (Univerzitet u Beogradu, Filozofski fakultet, Beograd) i Jana RODIĆ (Live View Studio, Beograd) - "Prošireni prostori nasleđa: projekat Kultura kafe – balkanska umetnost pripovedanja", a predsjedavala je Tijana VRANJKOVIĆ (JU Osnovna škola „Borislav Pekic“, Novi Beograd). Uslijedilo je plenarno predavanje Nataše KRALJEVIĆ
(Univerzitet Mediteran, Fakultet vizuelnih umjetnosti, Podgorica) - "Zelena tranzicija i međukulturna saradnja", a na kraju radnog dana u Galeriji "Marko Krstvo Gregović" u Spomen-domu "Crvena komuna" svečano je otvorena izložba "STARO I NESTALO VOĆE SRBIJE" Aleksandra SAVIĆ (Prirodnjački muzej u Beogradu), koja je održala i stručno predavanje "Diverzitet starih sorti voća Balkana i njihov značaj u etnobotanici i kreativnim industrijama".

3. DAN

Treći dan otpočeo je sesijom 4.0 "GASTRO-TURIZAM", u kojoj su nastupile Medisa SAGDATI KARAVIDAJ (Sustainable Tourism for Sustainable Šar, Prizren) - "Tradicija i hrana kao kultura, odnosno identitet jednog naroda", Marko MARKOVLJEV (Kulturni cenar Kikinda) - "Kikinda na tanjiru: mokrinski sir i vino u službi turizma", Senka GREGOVIC (Wild Orange Hide & Eat, Buljarica) - "Povratak korenima: autentična iskustva za modernog putnika", a predsjedavala je Irena MIHOLIĆ (Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb) i Ištvan MIKUŠAK (Stapro d. o. o., Ada-Senta) - "Hrana u multikulturalnim okruženjima". Sljedeća sesija 5.0 "HRANOM DO ZDRAVLJA" imala je dva predavanja: Dejan JANČIĆ (Centar za ekotoksikološka ispitivanja, Podgorica) - "Tradicionalna hrana i zdravstveni turizam: sinergija nutritivnih vrijednosti i običaja" i Kenan PRELJEVIĆ (PZU Poliklinika Novi standard, Bar), Svetlana PEROVIĆ (Univerzitet Crne Gore, Prirodno-matematički fakultet Podgorica, Crna Gora) i Slađana KRIVOKAPIĆ (Univerzitet Crne Gore, Prirodno-matematički fakultet Podgorica, Crna Gora) - "Tradicionalna medicina i liječenje aromatičnim biljem", a sesijom je predsjedavala Hristina MIKIĆ (Univerzitet Metropolitan, Fakultet za menadžment, Beograd). Popodne je održano predstavljanje naučnog časopisa "KONTEKSTI KULTURE: STUDIJE IZ HUMANISTIKE I UMJETNOSTI", o kojem su govorili Janko LJUMOVIĆ (Univerzitet Crne Gore, Fakultet dramskih umjetnosti, Cetinje), kao i urednici Stanka JANKOVIĆ PIVLJANIN (JP Službeni glasnik, Beograd) i Dušan MEDIN (Društvo za kulturni razvoj „Bauo“, Petrovac na Moru), a moderatorka je bila Zorica STABLOVIĆ BULAJIĆ (HeraEdu, Beograd). Još jedan program posvećen izdavaštvu, "KREATIVNE INDUSTRIJE I IZDAVAŠTVO: KOMERCIJALIZACIJA VS. KREATIVNOST, KULTURA I ZNANJE – SLUŽBENI GLASNIK", održala je Stanka JANKOVIĆ PIVLJANIN (JP Službeni glasnik, Beograd), a razgovor je moderirala Zorica STABLOVIĆ BULAJIĆ (HeraEdu, Beograd). U nastavku je održana sesija 6.0 "DIGITALNA KUŽINA", sa učešćem Irene MIHOLIĆ i Koraljke KUZMAN ŠLOGAR (Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb) - "Okusi prošlosti u digitalnoj budućnosti: istraživačka perspektiva održivosti prehrambene baštine" i Ljiljane GAVRILOVIĆ (Univerzitet u Beogradu, Filozofski fakultet, Beograd) - "Hrana u oblikovanju svetova", a predsjedavala je Milena JOKANOVIĆ (Univerzitet u Beogradu, Filozofski fakultet, Beograd). Treći dan je zaokružen sa panel diskusijom "LOKALNE INICIJATIVE: POTENCIJALI I OGRANICENJA", na kojoj su govorili Nevena PURLIJA (Centar za razvoj nevladinih organizacija, Podgorica), Miloš MARKOVIĆ (Aktivna zona, Cetinje), Branimir ŽUGIĆ (Art 365 / CIM Forum, Kotor), Sara MANDIĆ (KotorArt, Kotor), Kristina PAVLAK (Share Fondacija, Beograd), Dijana RAĐENOVIĆ (Sveti Stefan – naš dom, Sveti Stefan), Blažo KAŽANEGRA (Fondacija Bankada), a moderirala je Zorica STABLOVIĆ BULAJIĆ (HeraEdu, Beograd).

4. DAN
Posljednjeg dana održana je sesija 7.0 "EKO PREDUZETNIŠTVO", a učestovali su Savica VUJIČIĆ (Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Crne Gore, Direkcija za pametnu specijalizaciju, Podgorica) - "Brendiranje Crne Gore kao turističke destinacije kroz sinergiju poljoprivrednih i kulturnih dobara", Hristina MIKIĆ (Univerzitet Metropolitan, Fakultet za menadžment, Beograd) - "Kreativna ekonomija i vinarstvo: međunarodni trendovi i preporuke za unapređenje konkurentosti vinarstva u Crnoj Gori", Marina LUKIĆ CVETIĆ i Lidija CVETIĆ VUČKOVIĆ (Muzej slatka – Kuca Cvetića, Kraljevo) - "Od kašičice do muzeja: koncept i delatnost Muzeja slatka – Kuće Cvetića iz Kraljeva" i Ilija MORIC (Univerzitet Crne Gore, Fakultet za turizam i ugostiteljstvo, Kotor) - "Razvoj preduzetničke kulture i izazovi održivosti u porodičnim preduzećima: iskustva iz turizma i agrobiznisa u Crnoj Gori", a predsjedavao je Zoran DABETIĆ (Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Crne Gore, Podgorica). Konferencija je završena panelm 4.0 "KREATIVNOST, ODRŽIVOST, ODGOVORNOST", na kojem su govorili Edin JAŠAROVIĆ (Univerzitet Crne Gore, Fakultet dramskih umjetnosti, Cetinje), Mirjana DABOVIĆ PEJOVIĆ (Narodni muzej Crne Gore, Umjetnički muzej, Cetinje), Lazar PEJOVIĆ (Univerzitet Crne Gore, Fakultet likovnih umjetnosti, Cetinje), Ivanka MILIČEVIĆ CAPEK (Zavod za zaštitu kulturno-historijske baštine Hercegovačkoneretvanskog kantona, Mostar), Tijana VRANJKOVIĆ (JU Osnovna škola „Borislav Pekić“, Novi Beograd) i Ivana KURTOVIĆ (JU Osnovna škola „Mirko Srzentić“, Petrovac na Moru), a moderator je bio Đorđe KRIVOKAPIĆ (Univerzitet u Beogradu, Fakultet organizacionih nauka; Share Fondacija, Beograd).

Tokom trajanja programa bilo je upriličeno više posjeta seoskim gazdinstvima Paštrovića, kako bi se preko 40 učesnika/ca konferencije iz zemlje i inostranstva bliže upoznalo s tradicionalnim i savremenim načinom prerade i proizvodnje poljoprivrednih proizvoda, te uspostavile saradnje u budućnosti. Takođe, osim naučnog i stručnog dijela, tokom cijele sedmice održano je više interaktivnih radionica i predavanja namijenjenih djeci-učenicima petrovačke osnovne škole „Mirko Srzentić“.

Projekat je sufinansiran od Sekretarijata za privredu Opštine Budva putem Javnog poziva za podršku razvoju poljoprivrede u 2024. godini, a partnersku podršku pružila je, drugu godinu zaredom, Privredna komora Crne Gore, kao i brojne institucije na lokalnom nivou.