Foto: Mediabiro
Dijana Došljak ispred Službe za održivi razvoj Morskog dobra je istakla da se kapm organizuje u cilju predstavljanja endemskih i ugroženih vrsta ptica, insekata, biljaka, vodozemaca na inovativan i drugačiji način kroz zanimljive edukativne obilaske i prezentacije, identifikaciju i monitoring vrsta, posmatranje i fotografisanje vrsta i prstenovanje ptica.
Ona je navela da se za potrebe takmičenja u posmatranju ptica koriste nove „ePATH“ mobilna aplikacija koja je kreirana u okviru projekta i doprinosi podizanju svijsti o značaju ptica i prirodnog nasleđa zaštićenih područja u okvoru projekta.
„Učesnici trodnevnih radionica su učenici osnovnih i srednjih škola, studenti prirodnih nauka i turisti, rekla je Došljak i naglasila da je ovo posljednji ciklus takmičenja i kampova koji se organizuje na Solilima. Projekat se završava postavljanjem informacionog centra na Solilima naredne sedmice“, najavila je.
Video: Mediabiro
Nosilac projekta vrijednog oko 1,5 miliona eura je PP Hutovo blato od čega je oko 85 odsto bespovratnih sredstava iz EU.
Cilj projekta je da se u sva tri prekogranična zaštićena područja privuče nova, drugačija vrstu turista. Dakle Park prirode “Hutovo blato” u Čapljini (BIH), Botanički vrt “Kotišina” u Makarskoj (HR) i Posebni rezervat prirode “Tivatska solila” u Tivtu (CG).
U pitanju je projekat čiji je cilj kreiranje zajedničke turističke ponude u tri zaštićena područja, u kojima žive mnoge rijetke i endemske vrste flore i faune, kroz promociju prirodnih i kulturnih vrijednosti, istakli su učesnici u tom projektu.
Kadrovi Solila, Video: Mediabiro