06-12-2024

Vlada usvojila novi predlog mjera za suzbijanje nasilja i vandalizma u školama

Vladа Crne Gore usvojila je analizu stanja i predlog mjera za suzbijanje nasilja i vandalizma u školama, dokument koji je izradila multisektorska radna grupa Savjeta za prava djeteta.


Foto: Pixabay

Sličan set mjera, koji je izradio Savjet, već je usvojen u maju 2023.

Analiza je pokazala da je tokom septembra i oktobra 2024. godine u crnogorskim školama evidentirano 29 slučajeva nasilja, uključujući fizičko nasilje (17 slučajeva), sajber nasilje (3 slučaja), verbalno (5 slučajeva) i druge oblike. U osnovnim i srednjim školama identifikovani su i slučajevi nasilja u porodici, što dodatno ukazuje na potrebu sveobuhvatnog pristupa rješavanju ovog problema”, navodi se u saopštenju Ministarstva sporta i mladih.

Pored toga, policijski podaci pokazuju da su tokom 2024. godine evidentirana 252 krivična djela počinjena od strane maloljetnika, od čega se značajan dio odnosi na imovinska krivična djela, povrede tijela i nasilničko ponašanje.

Iz Ministarstva sporta i mladih su saopštili da ovaj dokument predstavlja prekretnicu u rješavanju problema nasilja među mladima i vandalizma u obrazovnim ustanovama.

“Dokument prikazuje trenutno stanje, ukazuje na izazove i propisuje konkretne strateške i operativne ciljeve za prevenciju nasilja uz multisektorski pristup koji uključuje sve relevantne institucije”.

Paket mjera, između ostalog, uključuje izradu protokola o postupanju u slučajevima nasilja u školama. Planirana je i edukaciju nastavnika, roditelja i stručnih timova o prevenciji i rješavanju problema nasilja, kao i postavljanje video nadzora u školama.

Neke od predloženih mjera su uvođenje socijalnih radnika u škole i jačanje psihološko-pedagoških službi, realizaciju programa „Škola bez straha“ za edukaciju učeničkih parlamenata, kao i organizacija kampanja za podizanje svijesti o vršnjačkom nasilju.

Predviđene su kampanje usmjerene na podizanje svijesti o problemima sajber nasilja i zloupotrebi psihoaktivnih supstanci. Novim mjerama predviđeno je i intenzivno prisustvo policije u školskim rejonima u cilju prevencije.

U 2025. godini biće realizovana i edukacija za medije s ciljem unapređenja kvaliteta izvještavanja o djeci, dok će radionice za djecu i porodice pod nazivom „Brižne porodice“ biti ključne za jačanje svijesti o prevenciji nasilja u porodicama.

Analizom je naglašen značaj inkluzije ranjivih grupa. Posebna pažnja posvećena je djeci sa posebnim potrebama, njihovim porodicama i zajednici, kroz obuke, podršku i prevenciju nasilja. Osnaživanjem ove grupe, smanjuje se njihova izloženost nasilju i povećava svijest o važnosti inkluzije.

Među predloženim mjerama su i otvaranje centra za podršku porodicama u krizi – socijalnog servisa podrške djeci sa neprilagođenim ponašanjem I njihovim porodicama, kao i ponovno uspostavljanje radnog tijela za prevenciju I postupanje u slučajevima vršnjačkog nasilja.

(Roditelji.me)