Stručnjaci za san sa Univerziteta Južne Australije, doktor Sioban Benks i doktorica Kristal Grant, bave se proučavanjem sna i njegove koristi za opšte zdravlje čovjeka.
Oni otkrivaju savjete kako da se lakše probudite i da lakše napustite udobnost toplog dušeka i jorgana. Osnovni preduslov za to je dobar san.
1. Dnevno svjetlo
Jutarnja svjetlost pomaže čovjeku da "podesi" svoj dnevni biološki ritam. Da biste održali pravilan i redovan ritam u odnosu sna i buđenja, čim se probudite, pustite dnevno svjetlo u prostoriju u kojoj ste spavali.
2. Spavajte u mraku
Suprotno prethodnom, ne ostavljajte svjetlo upaljeno noću kada hoćete da zaspite. Jako svjetlo otežava san, pošto suzbija melatonin - hromon koji je veoma važan za dobar san.
3. Bez hrane
Obilan obrok prije spavanja nikako nije dobar za san, jer kada čovjek legne sa punim stomakom dolazi od pritiska na mišiće jednjaka, što sprječava protok stomačne kiseline i sadržaja stomaka (pojedene hrane). Jedite posljednji dnevni obrok najkasnije dva sata prije odlaska na spavanje.
4. Bez pića
Alkohol može da dovede do pospanosti, ali njegova konzumacija pred spavanje može da bude uzrok lošeg sna. Metabolizam alkohola dovodi do čestog buđenja, znojenja, ružnih snova i glavobolja. Posljednje alkoholno piće dana trebalo bi popiti najkasnije četiri sata prije odlaska u krevet.
5. Stres
Ukoliko ste imali stresan dan, oslobodite se stresa prije odlaska na počinak. U tome će vam najprije pomoći topla kupka, dobra knjiga i šolja toplog čaja ili mlijeka.
6. Izbjegavajte uzbuđenje
Vježbanje, igranje kompjuterskih igara i gledanje televizije do pred sam odlazak na spavanje povećava stepen psihološkog uzbuđenja i time razbuđuje čovjeka.
7. Odredite rutinu
Dnevni biološki ritam najbolje funkcioniše kada ima svoju utabanu rutinu, zato pokušajte da ustanovite sebi što tačniji ritam, odnosno vrijeme odlaska na spavanje i buđenja.
8. Prilagodite okruženje
Za dobar san najbolje mjesto je tiha zamračena prostorija, koja je prethodno provjetrena i malo rashlađena.