"Prije nego što otvorite vrata frižidera, prvo duboko udahnite i zapitajte se jeste li stvarno gladni? Ili ste možda žedni? Jeste li pod stresom ili se dosađujete. Dobro razvrstajte vaše stvarne potrebe i želje", savjetuju autori u članku objavljenom u biltenu EUFIC (Evropsko vijeće za informaciju o ishrani).
U borbi protiv pretjeranog unosa hrane važna je i veličina tanjira, savjetuju autori i takođe se pozivaju na rezultate istraživanja. Što je tanjir veći to će biti puniji, a veća pakovanja hrane u radnjama i veće porcije u restoranima kao i širi tanjiri za 30 odsto povećaju količinu pojedene hrane, pišu autori.
Za svjesno konzumiranje hrane potrebno je ukloniti sve izvore ometanja pažnje. Autori zato savjetuju ljudima da pri jelu ugase televizor i sve uređaje s ekranom poput računara i mobilnog telefona kako im ništa ne bi odvraćalo pažnju sa jela.
Dalje, za konzumaciju hrane potrebno je izdvojiti barem dvadesetak minuta, pokazuju ispitivanja.
"Svaka distrakcija ometa percepciju atributa hrane, kao što su ukus, tekstura, izgled i usporava vrijeme potrebno da se mozgu dojavi osjećaj sitosti koji nas podstiče da prestanemo da jedemo", stoji u članku, prenosi Tportal.hr.
Drugim riječima, svjesno jedenje smanjuje mehaničko unošenje hrane, a to je naročito važno za osobe koje se bore protiv pretjerane tjelesne težine.
Šest studija koje su pratile rezultate takve intervencije pokazale su znatan gubitak kilograma kod osoba koje su preuzele načelo svjesnog konzumiranja hrane.
Ukratko, treba uživati u ukusima da bi se jelo manje.