Foto: Ilustracija, Portal RTB
Svi koraci ka ostvarenju tog cilja su vrlo jednostavni, a da biste bili brzi, efikasni, informisani i da ne gubite vrijeme, treba da znate sljedeće:
I KORAK Ministarstvo unutrašnjih poslova
Rođenje djeteta u porodilištu ili drugoj zdravstvenoj ustanovi, ta zdravstvena ustanova je obavezna da prijavi Ministarstvu unutrašnjih poslova u roku od tri dana. Nakon toga, jedan od roditelja koji živi u bračnoj zajednici, odlazi sa svojom i ličnom kartom drugog roditelja u MUP, odnosno u područnu jedinicu ili filijalu za upravne unutrašnje poslove u bilo kojoj opštini, bez obzira na mjesto rođenja djeteta. Predlažemo da sa sobom ponesete i otpusne liste iz zdravstvene ustanove, jer se može dogoditi da dođete da prijavite dijete prije nego zdravstvena ustanova dostavi MUP-u potrebnu dokumentaciju o rođenju djeteta.
Na jednom mjestu prijavljujete rođenje djeteta, dajete mu ime, upisujete ga u registre rođenih, crnogorskih državljana i prebivališta, pri čemu obrazac zahtjeva dobijate na šalteru MUP-a. Vaše dijete, rođeno u Crnoj Gori, biće upisano u registar crnogorskih državljana ukoliko je bar jedan od roditelja u trenutku rođenja djeteta crnogorski državljanin.
Ako je dijete rođeno u vanbračnoj zajednici, oba roditelja dolaze na šalter MUP-a, majka daje izjavu o tome ko je otac djeteta, otac priznaje očinstvo, a ostatak procedure u vezi sa upisom u registre je isti kao za djecu rođenu u braku.
Prava i dužnosti roditelja i drugih srodnika prema djeci, kao i prava i dužnosti djece prema roditeljima i srodnicima, jednaka su bez obzira na to da li su djeca rođena u braku ili van braka.
Ocem djeteta koje nije rođeno u braku smatra se muškarac koji ga prizna za svoje ili čije je očinstvo utvrđeno odlukom suda. Kada predate prijavu sljedećeg radnog dana dobijate izvod iz matičnog registra rođenih i uvjerenje iz registra državljana na trajnom obrascu, bez obaveze plaćanja troškova.
II KORAK Fond za zdravstveno osiguranje
Nakon što ste dijete prijavili Ministarstvu unutrašnih poslova, procedura za dobijanje zdravstvene knjižice je naredni korak, jer je prva posjeta savjetovalištu Doma zdravlja predviđena 15 dana nakon rođenja.
Dijete stiče status osiguranog lica Fonda za zdravstveno osiguranje preko jednog od roditelja, kao član porodice. Da bi to pravo i ostvarili, osim u Fond za zdravstveno osiguranje dio procedure je potrebno da odradite i u Poreskoj upravi, ali samo u nekim slučajevima.
Ako su roditelji zaposleni, ovlašćeno lice njihovog poslodavca (zaposleni u kadrovskim službama, agencijama koje vodi pravne poslove poslodavaca i sl) predaće Poreskoj upravi na posebnom obrascu JPR, prijavu djeteta člana porodice.
Za roditelje koji su korisnici socijalno zaštitnog prava i prijavljeni su na osiguranje, prijavu podnose ovlašćena lica centara za socijalni rad, a roditelji koji su privatni preduzetnici, poljoprivrednici ili inostrani penzioneri sami podnose prijavu Poreskoj upravi.
Kao dokaz za prijavljivanje djeteta podnosi se i izvod iz matične knjige rođenih za dijete.
Kada Poreska uprava završi obradu JPR prijave, roditelj odlazi u filijalu Fonda zdravstva sa kupljenom zdravstvenom knjižicom gdje je službenici ispunjavaju i ovjeravaju i na kraju izadaju.
III KORAK Centar za socijalni rad
Prema Zakonu o socijalnoj i dječijoj zaštiti, jedan od roditelja, usvojilac, staralac ili hranitelj može ostvariti pravo na jednokratnu naknadu za novorođeno dijete do navršene jedne godine života djeteta.
Naknada za novorođeno dijete iznosi:
– za prvorođeno dijete 1000 eura;
– za drugorođeno dijete 1500 eura;
– za trećerođeno dijete 2000 eura; i
– za četvrtorođeno i svako sljedeće 2500 eura.
Naknada se za korisnike prava na materijalno obezbjeđenje uvećava za po 100 eura.
Za ostvarivanje prava na jednokratnu naknadu za novorođeno dijete, potrebno je Centru za socijalni rad dostaviti:
Kopije ličnih karata roditelja;
Izvod iz matične knjige rođenih djeteta;
Uvjerenje o prebivalištu – samo u slučaju ako oba roditelja nemaju prebivalište u istoj opštini.
Procedura podrazumijeva da tu vrstu podrške porodicama donosi poštar. Ukoliko ne dođe do uručenja, naknadu je moguće podići u Podgorici u pošti 81 102 (pošta kod Željezničke stanice), i u glavnim gradskim poštama: Bar (85 000), Ulcinj (85 360), Petrovac (85 300), Budva (85 310), Kotor (85 330), Tivat (85 320), Herceg Novi (85 340), Cetinje (81 250), Danilovgrad (81 410), Kolašin (81 210), Mojkovac (84 205), Berane (84 300), Petnjica (84 312), Gusinje (84 326), Rožaje ( 84 310), Plav (84 325), Bijelo Polje (84 000), Nikšić (81 402), Žabljak (84 220), Pljevlja (84 210).
IV KORAK Sekretarijati nadležni za socijalno staranje
Sve lokalne samouprave, osim Rožaja, obezbjeđuju dodatnu pomoć za novorođenčad rođenu u njihovoj opštini. Uslov je da barem jedan od roditelja ima prebivalište u toj opštini. S obzirom na to da se procedure u lokalnim samoupravama razlikuju, provjerite kod opštinskih sekretarijata nadležnih za socijalno staranje da li možete da očekujete ovu vrstu pomoći i šta treba da im dostavite za njeno dobijanje.
Budva
– Pravo na novčanu naknadu od 500 eura, može ostvariti jedan od roditelja, staratelj ili hranitelj koji kumulativno uspunjavaju uslove i to:
– da je crnogorski državljanin i ima prijavljeno prebivalište u Budvi od najmanje dvije godine;
– da je strani državljanin sa odobrenim stalnim boravkom koji ima boravište u opštini Budva, od najmanje dvije godine,
– da to pravo nije ostvareno u nekoj drugoj opštini na teritoriji Crne Gore.
Pravo na novčanu nadoknadu za novorođeno dijete ostvaruju se podnošenjem zahtjeva Sekretarijatu za društvene djelatnosti uz prilaganje dokumentacije i to izvoda iz matične knjige rođenih za novorođeno dijete, fotokopiju fotokopiju lične karte roditelja koji podnosi zahtjev, potvrdu o prebivališu, odnosno odobrenom stalnom boravku kao i potvrdu da to pravo nije ostvario drugi roditelj u slučaju pijavljenog prebivališta (odobrenog stalnog boravka u nekoj drugoj opštini Crne Gore.
Zahtjev za isplatu naknade nalazi se na sajtu opštine Budva u dijelu Obrasci za građane, a roditeljima ga mogu odštampati i zaposleni u Sekretarijatu za društvene djelatnosti. Ovo pravo može se ostvariti do navršene godine dana djeteta.
Naknada za nezaposlene roditelje
U Crnoj Gori jedan od roditelja može ostvariti pravo na mjesečnu naknadu po osnovu rođenja djeteta do navršene jedne godine života, ukoliko se nalazi na evidenciji Zavoda za zapošljavanje ili je student, a u skladu sa Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti.
Visina naknade po osnovu rođenja djeteta iznosi 79,03 eura mjesečno.
Zahtjev za naknadu zarade po osnovu rođenja djeteta potrebno je predati Centru za socijalni rad, uz sljedeća dokumenta:
– Kopije ličnih karata oba roditelja;
– Uvjerenje o mjestu prebivališta roditelja;
– Uvjerenje o nezaposlenosti iz Zavoda za zapošljavanje;
– Dvije kopije izvoda iz matične knjige rođenih za dijete;
– Kopija otpusne liste od izabranog ljekara, ukoliko ovo pravo ostvaruje majka.
Ovo pravo ne isključuju druga davanja iz socijalne i dječje zaštite što znači da pravo na mjesečnu naknadu u istom iznosu imaju i korisnici materijalnog obezbjeđenja porodice, lične invalidnine, tuđe njege i pomoći.
Ukoliko je zahtjev predat u roku od 30 dana od porođaja, isplata naknade teče od dana porođaja, a ukoliko je zahtjev predat poslije navedenog roka, naknada se isplaćuje od dana podnošenja zahtjeva Centru za socijalni rad.
Roditelj koji se nalazi na evidenciji Zavoda za zapošljavanje ne može ostvariti pravo na naknadu po osnovu rođenja djeteta ukoliko podnese zahtjev po isteku vremena za koje bi mu pripadalo pravo na naknadu.
(Roditelji.me)