Foto: ilustracija
Ne kupujte “na slijepo”
Automobil nije obična roba koju kupujemo preko interneta. Karakteristike se ne mogu uočiti golim okom pa fotografije na stranicama za prodaju vozila često zbunjuju kupce. Upoznajte prodavača prije nego što kupite vozilo, a onda ga isprobajte. Probu obavite u prisutnosti automehaničara jer će vam ukazati na eventualne probleme kada je riječ o kočnicama, upravljaču, amortizerima i motoru.
Budite oprezni s uvezenim automobilima
Smanjeni broj prodaje dizelaša izazvao je drastične promjene na tržištu polovnih vozila. Modeli koji, na primjer, u Francuskoj ne pronalaze kupca masovno se prevoze u srednju i istočnu Evropu gdje ekološki propisi nijesu tako rigorozni. Suprotno tome, raste potražnja za novim vozilima s benzinskim motorima. I da, istorija takvih automobila nije moguće sa sigurnošću provjeriti.
Birajte provjerene brendove
U istraživanju koje je objavljeno 2016. godine skoro svaki drugi polovni automobil nije kupljen kod ovlašćenog prodavača.
Pooštrena kontrola uticala je na to da se situacija tokom prethodne tri godine promijeni nabolje, ali su podaci i dalje alarmantni. Istraga organizacije za kontrolu potrošnje u Velikoj Britaniji pokazuje da su primijećene brojne prevare pri kupovini kod pojedinačnih prodavača. Ako se odlučite za kupovinu polovnog vozila, najprije pogledajte automobile renomiranih proizvođača koji su za ovakav vid prodaje sertifikovani i uključuju garanciju, porijeklo i detalje o servisu.
Provjerite istoriju vozila
Prvi dokument koji bi trebalo zatražiti je servisna knjižica. U njoj su zabilježene sve mehaničke intervencije – posjete servisu, zamjena ulja, guma, diskova, akumulatora, kvačila. Ako je prodavač ne posjeduje, zatražite broj šasije. Tada se obratite proizvođaču koji ima pristup nacionalnom registru. Saznaćete sve relevantne podatke pod uslovom da su službeno registrovani.
Izvor: investitor.me