Foto: Portal RTV Budva/Arhiva
Opštine na primorju, osim snabdijevanja s lokalnih vodoizvorišta, vodu dobijaju i od Regionalnog vodovoda. Međutim, zbog smanjene izdašnosti vodoizvorišta Bolje sestre, godinama se strahuje da česme ne presuše.
“Svi znamo da je zbog nelegalne eksploatacije pijeska i šljunka u koritu rijeke Morače došlo do drastičnog pada izvorišta Bolje sestre gdje smo u 2010. godini imali oko 2.600 litara po sekundi, a posljednje mjerenje koje smo radili 2022. godine u avgustu je 265 litara po sekundi”, kaže za TVCG predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda Zoran Lakušić.
No i pored toga, od 2010. do danas svake godine Regionalni vodovod uspio je da obezbijedi dovoljne količine vode za primorske opštine. Da će to biti slučaj i ove, vjeruju i u opštini Budva.
“Mi zaista niti planiramo, niti očekujemo bilo kakve restrikcije ili nedostatke količina vode koje nam dopremaju iz Regionalnog vodovoda, a stoji i činjenica da mi imamo već godinama potpisane ugovore koji tačno preciziraju određene količine vode koje su potrebne za snabdijevanje Budve od Buljarice do Jaza”, kaže Vesna Mrvaljević iz budvanskog Vodovoda.
Nedavno je u crnogorskoj prijestonici turizma, prekinuto vodosnabdijevanje zbog radova, pa su dva dana bili bez vode. Iskustvo koje ih je podučilo da o restrikcijima ne razmišljaju.
“Morate da se pripremite, higijenski je skoro nemoguće raditi, morate toalete da zatvorite za posjetioce, pravite neke zalihe vode za čišćenje, za higijenu. Nekako se snalazite za kafu, imate neke kapsule, neke kanistere vode, ali to je sve toliko komplikovano, maltene sa vraćemo u Srednji vijek”, ističe ugostitelj Luka Vučković.
A još je rano govoriti da li će faliti vode na crnogorskom primorju. Prije svega, jer mnogo toga zavisi od meteoroloških prilika.
“Ako bi došlo do nekih suša i pada na vodoizvorištima da bi možda moglo da dođe do slabijih snabdijevanja ili nekih novih restrikcija, mi zaista u tom pogledu ne razmišljamo i to bi zaista bila jedna neočekivana situacija”, ističe Mrvaljević.
“Posljednjih pet godina su uvijek kritične kada je u pitanje vodosnabdijevanje crnogorskog primorja u toku ljetnjih mjeseci, konkretno u toku avgusta”, poručuje Lakušić.
Meteorolozi još ne mogu da daju prognoze za ljeto. Ono što je sigurno je da bi na izdašnost vodoizvorišta Bolje sestre pozitivno moglo da utiče ako se konačno stane na kraj nelegalnoj eksploataciji šljunka.
(RTCG)