Foto: Arhiva
Nedovoljna obaviještenost o propisima onih koji gazduju igralištima i igraonicama, kao i neadekvatno postupanje nadležnih inspekcija, neki su od mogućih razloga što se i dalje ne sprovodi zakonski obavezan nadzor koji je uveden da bi djeca bila bezbjedna. Zahtjev za kontrolu u obavezi su da podnesu vlasnici igrališta i igraonica , a za više informacija o bezbjednosti, eventualnom posjedovanju sertifikata i o tome ko je odgovoran u slučaju nezgode ili povrede djeteta roditelji se mogu obratiti kompaniji Institut za transpoort – INTRA koja je nadležna za kontrole.
Posao kontrole igrališta i igraonica i izdavanja sertifikata o bezbjednosti opreme povjeren im je nakon javnog poziva koji je prošlog ljeta objavilo Ministarstvo ekonomskog razvoja. Tome je prethodilo usvajanje dva pravilnika koji regulištu tu oblast i propisuju, između ostalog, da se kontrole sprovode na zahtjev vlasnika, a da je ovaj vid nadzora i izdavanja potvrda o bezbjednosti obavezan jednom godišnje.
Propisi predviđaju da nakon sprovedene kontrole INTRA, kao akreditovana organizacija, sačinjava izvještaj, uputstvo i rok za otklanjanje eventualnih nedostataka. Nakon što ispuni sve uslove, vlasnik igrališta ili igraonice od ove kompanije dobija sertifikat, kojim se korisnicima garantuje bezbjednost.
Opštine i dalje bez zahtjeva
Iz kompanije INTRA ističu da su do sada više puta kontaktirali nadležne sekretarijate lokalnih uprava, koji gazduju većim dijelom igrališta u crnogorskim gradovima. I dalje, kako navode, nema zahtjeva da se sprovode kontrole, iako su kao vlasnici u obavezi da takvu provjeru u redovnim okolnostima prođu jednom godišnje. Osim redovne kontrole, pravilnici predviđaju i vanredne, u slučaju prijava i sumnji na nepravilnosti.
U ovoj ovlašćenoj kompaniji za nadzor nad igralištima i igraonicama očekuju da će vlasnici vremenom shvatiti da kontrole i obavezna sertifikacija nisu stvar izbora, nego obaveza, zbog koje mogu snositi i posljedice.
“Rezultate za sada nije dao ni sastanak koji smo sa predstavnicima lokalnih uprava u oktobru prošle godine organizovali u saradnji sa Zajednicom opština i Ministarstvom ekonomskog razvoja. Redovna kontrola dječijih igrališta i igraonica obavezna je Zakonom je od 31. jula 2024, kako kako bi se osigurala maksimalna sigurnost djece. Objekti bez validnog sertifikata o kontroli mogu predstavljati ozbiljan rizik”, upozoravaju iz INTRA.
Iz tog razloga apeluju i na roditelje da obrate pažnju u kakvom je stanju oprema na igralištima na koja vode djecu, kao i da im se obrate za više informacija, kako bi njihova djeca bila u potpunosti sigurna.
Iz kompanije INTRA su pojasnili i da u slučaju povrede djeteta na igralištu ili u igraonici, koji ne posjeduju sertifikat o kontroli, roditelji imaju pravo da pokrenu postupak pred nadležnim organom. Ipak, kako ocjenjuju, bezbjednost djece ne bi smjela da ima cijenu, jer odgovornost u ovom lancu mora da postoji.
“Ne prepuštajte sigurnost slučaju – provjerite da li prostor u kojem se vaše dijete igra ima sertifikat”, poručuju iz INTRA.
Dodaju da im se roditelji za sve dodatne informacije mogu obratiti pozivom na brojeve telefona 020 282 424 ili na 069 877 130.
Uloga inspekcija
U slučaju povrede djeteta postupak pred nadležnim sudom može se pokrenuti I protiv vlasnika igraonice. Na njih se, pored toga, odnose i kaznene odredbe Zakona o turizmu i ugostiteljstvu, pa su za kontrolu njihovog rada nadležni turistički inspektori.
Za kontrolu poštovanja pravila na javnim igralištima nadležna je Komunalna inspekcija.
“U slučaju sudskog spora bi iz budžeta Opštine, Glavnog grada ili Prijestonice bila naplaćena velika
obeštećenja što bi opet povlačilo disciplinske procedure prema nadležni komunalnim sekretarijatima”, objasnili su iz kompanije INTRA, uz napomenu da ima slučajeva kada igralištima gazduju i skupštine stanara, pa se očekuje da oni podnesu zahtjev za kontrolu ako je obližnji prostor za djecu prenijet u njihovo vlasništvo ili napravljen o njihovom trošku.
Bezbjednost i obavještenja
Kako je ranije saopšteno iz Ministarstva koje uređuje tu oblast, pravilnici o bezbjednosti na igralištima i u igraonicama usaglašeni su sa evropskim pravnim okvirom i utvrđuju koje sve obavezne standarde treba da ispunjava oprema koja se ugrađuje, kako bi se spriječile povrede djece.
Nakon što akreditovana organizacija, u ovom slučaju INTRA, utvrdi da dječije igralište ispunjava bezbjednosne uslove izdaje se sertifikat koji se javno ističe na tabli na igralištu, što predstavlja dodatnu potvrdu roditeljima o bezbjednosti djece.
Osim ispunjenja svih standarda kojima se garantuje bezbjednost, oprema na igralištima mora imati i istaknuta upozorenja, koja sadrže imena I kontkat vlasnika, naziv ovlašćenog tijela zaduženog za kontrolu, kao i brojeve telefona medicinske, vatrogasne službe i policije. Potrebno je da na igralištu bude istaknuta i starosna uzrast za koju je namjenjeno, zabrana uvođenja kućnih ljubimaca na prostoru igrališta, osim vodiča za osobe sa oštećenim vidom, zabrana ili ograničenje vožnje bicikla, motocikala i sl. na području igrališta (po potrebi, zavisno od svrhe igrališta prema starosnim grupama). Korisnici moraju biti istaknutim obavještenjem upozoreni i o ograničenju korišćenja igrališta za djecu do šest godina bez nadzora odrasle osobe, a treba biti istaknuto i uputstvo da se ako se primijete oštećenja opreme ili podloge za ublažavanje udara o tome obavijesti vlasnik.
(Roditelji.me)