Foto: Grad teatar
Kako se navodi u obrazloženju, Haris Pašović konstantno „pomjera i proširuje granice teatra“:
„Ove godine je to na impresivan način potvrdila predstava ’Svijet mogućnosti’, rađena u koprodukciji Grada teatra Budva, Srpskog narodnog pozorišta Novi Sad, East-West Centra Sarajevo i Plesnog centra ’Tala’ Zagreb. U istraživanju problema osoba sa invaliditetom, Pašović se odlučio za izazovan pristup, zaobilazeći tradicionalne aktivističke metode inkluzivnog teatra. Umjesto toga, režirao je predstavu na visokom profesionalnom nivou, kao i sve druge repertoarske predstave. Predstava ’Svijet mogućnosti’ ne povlađuje društvenom problemu, već ga inkorporira u umjetnički čin, doprinoseći borbi protiv stigmatizacije. Pašovićev pristup je otvorio novo kreativno polje za glumce i pozorišne profesionalce, rezultirajući izvedbom koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim i koja se može posmatrati kao primjer Aristotelovog pojma katarze.“
Pored toga što je predstava „Svijet mogućnosti“ glumcima otvorila novi, uspješno riješen profesionalni izazov, „omogućila je muzičaru Matiji Molčanovu, mladom umjetniku, da svojim radom potvrdi postojanje svijeta mogućnosti, koji treba otvoriti za sve“. Žiri zaključuje da:
„Pašović, prisutan na sceni ’Grada teatra’ od 1987. godine sa predstavom ’Krvoskok’, nastavlja svoju misiju osvjetljavanja temeljnih društvenih pitanja. Njegova predstava ’Čekajući Godoa’ iz 1991. bila je posljednja premijera u SFRJ, a Pašovićeve predstave su danas dio klasičnog pozorišnog nasljeđa. Njegovo stvaralaštvo, naročito tokom opsade Sarajeva, te filmski i pedagoški rad, svjedoče o njegovom značajnom doprinosu teatru. Ovogodišnja predstava ’Svijet mogućnosti’ sažima njegova traganja za ljudskim vrijednostima i podsjeća da je snaga svakog društva u njegovoj sposobnosti da zaštiti najranjivije. Predstava je izazov i za pozorišne profesionalce i za publiku, pozivajući sve da vide, učestvuju i pomognu u stvaranju boljeg društva“.
Režija ovogodišnje predstave Milana Neškovića „Protekcija“ po tekstu Branislava Nušića („Grad teatar“ i NP Sombor) po mišljenju žirija nudi: „veoma precizna i tačna rediteljska rješenja, tako da je ne samo zadovoljila kako publiku, tako i kritiku, nego je i nadmašila njihova očekivanja“.
Uz to, žiri dodaje da se Nešković „na festivalu ’Grad teatar’ Budva pojavljuje u kontinuitetu od 2016. god; kroz brojna gostovanja predstava koje je režirao (’Bela kafa’, Narodno pozorište u Beogradu; ’Prometejev put’, Dorćol Platz; ’Kus petlić’, Narodno pozorište Subotica; ’Galeb’, Narodno pozorište Sombor), ali i kao reditelj dvije koprodukcije ’Grada teatra’ (’Selestina’ sa Jugoslovenskim dramskim pozorištem; ’Protekcija’ sa Narodnim pozorištem Sombor), čime se nameće kao izuzetno važan umjetnik za ’Grad teatar’ Budva danas“. Stoga Žiri smatra da njegova: „sposobnost da iznova stvara relevantna djela koja korespondiraju sa savremenim temama, najčešće koristeći klasičan dramski predložak, a unoseći pri tom autentičnu estetiku i uticaj, demonstrira njegovu nadarenost i strast prema teatru“, tako da zaslužuje da ovom važnom nagradom bude prepoznata i kao trajni doprinos festivalu i pozorišnoj sceni regiona.
Obije nagrade „Grad teatar“ za pozorišnu djelatnost biće uručene tokom XXXIX izdanja festivala „Grad teatar“, zaključuju u saopštenju.