06-11-2024

Dualno obrazovanje u Budvi: Potencijal za kadrove i privredu, ali bez sistemske podrške

Dualno obrazovanje, model koji kombinuje teorijsku nastavu u školama sa praktičnim radom u kompanijama, već skoro dvadeset godina funkcioniše u Crnoj Gori, a prvi koraci napravljeni su upravo u Budvi.


Foto: arhiva portala

Boris Marđonović, direktor Zanatske komore Crne Gore, istakao je u izjavi za Radio Budvu da je ovaj pristup obrazovanju posebno koristan za lokalnu privredu jer omogućava mladima da stiču radno iskustvo već tokom školovanja.

Marđonović objašnjava da učenici koji su uključeni u dualni sistem obrazovanja imaju priliku da istovremeno razvijaju profesionalne vještine i stiču primanja za svoj rad, što ih dodatno motiviše. S druge strane, poslodavci profitiraju kroz priliku da usmjere mlade prema specifičnim potrebama svog poslovanja, obezbjeđujući kvalifikovane kadrove koji su spremni za rad odmah nakon škole.

Budva, kao turistički centar Crne Gore, prirodno je usmjerena na obuke u oblasti ugostiteljstva i turizma. Marđonović naglašava da je interes kompanija velik, ali da sistem nedovoljno podržava širi razvoj zanatskih profila. Prema njegovim riječima, potrebno je prilagoditi zakonodavni okvir kako bi se u program uključilo više različitih zanimanja, što bi dodatno unaprijedilo tržište rada.

„Naša privreda treba podršku kroz zakonske regulative kako bi učenici i poslodavci imali jasno definisan plan rada i odgovornosti,“ kaže Marđonović, naglašavajući da se postojeći sistem oslanja na neformalni pristup, što otežava njegovu održivost i širi razvoj.

Trenutno, u Crnoj Gori nedostaje zakon o zanatstvu koji bi jasno regulisao ovakav obrazovni model.

„Bez odgovarajuće podrške zakonodavstva i jasnog okvira za javno ovlašćenje privrede, dualno obrazovanje ostaje stihijsko,“ ističe Marđonović. On dodaje da su predlozi Komore predočeni Vladi i Skupštini, ali da je reakcija i dalje izostala.

„Nadam se da će naš zakon biti usvojen. Ako ne, onda ćemo dići ruke, jer bez sistemske podrške ne možemo dugoročno graditi ovakav model,“ poručuje Marđonović, naglašavajući da bi zakon omogućio stručno osposobljavanje kao ključnu komponentu razvoja crnogorske privrede i zapošljavanja mladih.


Tekst priredila redakcija portala