06-09-2024

Goliš: Neusklađeni zakoni primoravaju zaposlene da odlažu penziju

Sindikat državnih službenika i namještenika Crne Gore zatražio je hitno ponovno razmatranje zakonskih izmjena koje se odnose na prestanak radnog odnosa za zaposlene, apelujući na konstruktivan dijalog u cilju zaštite prava i životnog standarda svih zaposlenih u javnoj upravi, izjavila je predsjednica sindikata Tamara Goliš.


Tamara Goliš, Printscreen/TV Budva


Sindikat državnih službenika i namještenika Crne Gore izrazio je duboko nezadovoljstvo zbog postupaka poslanika u Vladi Crne Gore u vezi sa izmjenama zakonskih normi koje regulišu prestanak radnog odnosa po sili zakona za sve zaposlene, uključujući državne i lokalne službenike i namještenike, izjavila je za Polis predsjednica sindikata Tamara Goliš.

Kako je navela, u toku su izmjene Zakona o radu, Zakona o lokalnoj samoupravi i Zakona o državnim službenicima i namještenicima, a nažalost, ta zakonska rješenja nisu međusobno usklađena.

"Zakon o državnim službenicima i namještenicima i Zakon o lokalnoj samoupravi predviđa starosnu granicu za prestanak radnog odonsa po sili zakona sa 66 godina, dok Zakon o radu tu granicu povećava sa 66 na 67 godina starosti. Takođe, dodatnu konfuziju i zabrinutost izaziva i činjenica da istoga dana kada je matični odbor Skupštine dao saglasnost na tekst izmjena i dopuna Zakona o radu, 23 poslanika i poslanice su podnijeli amandman da se ta zakonska norma briše iz Zakona o radu", kazala je Goliš.

Prema njenim riječima, ovakva konfuzija i nedoslijednost države u formulisanju zakonskih odredbi predstavlja ozbiljan problem za zaposlene, koji su zbog niskih penzija primorani da odlože odlazak u penziju do 67. godine. Mnogi od njih su već kreditno zaduženi ili planiraju da se zaduže, a ovakvi propisi ih mogu prisiliti da rate kredita otplaćuju od penzije umjesto od plate, što dodatno doprinosi ekonomskoj i finansijskoj nestabilnosti, ukazuje Goliš.


"Ovako jedno važno pitanje koje se tiče svih zaposlenih u Crnoj Gori ne bi trebalo da predstavlja i da se povezuje sa političkim interesima i eventulano namjerama da se nekom funkcioneru produži ili skrati mandat na funkciji. Ono za šta se Unija slobodnih sindikata već više od deceniju zalaže, jeste da se uvede sistem odgovornosti na svim nivoima kako bi svi oni koji rade suprotno interesu društva i budžeta Crne Gore bili sankcionisani i skinuti sa funkcije nezavisno od toga da li su stekli uslov za penziju shodno Zakono o penzijskom i invalidskom osiguranju ili shodno Zakonu o radu stekli uslov za prestanak radnog odnosa po sili zakona", istakla je ona.

Goliš smatra zlonamjernom tezu koja postoji da se mladi ne mogu zaposliti zbog onih koji neće u penziju. Analize koje su u više navrata sprovedene pokazuju da problem nezaposlenosti mladih nije uzrokovan time što stariji radnici ne odlaze u penziju.

"Glavni problem za zapošljavanje mladih je prisutnost nepotizma i kronizma u Crnoj Gori kada je u pitanju zapošljavanje. Onog momenta kada mi stvorimo dostojanstvene uslove rada i života smanjiće se broj mladih koji će napuštati Crnu Goru i ostati da radi ovdje", rekla je Goliš.

Na kraju, Sindikat državnih službenika i namještenika Crne Gore još jednom je apelovao na hitno ponovno razmatranje zakonskih predloga i pozvao na konstruktivan dijalog kako bi se zaštitila prava, interesi i životni stansardi svih zaposlenih u javnoj upravi.

D.B.