On je za Dan kazao da su puni kapaciteti kotorske Opšte bolnice, da bi rasteretili Bar.
"Naredne korake ćemo razmatrati na sjednici kriznog tima. Toliko koliko mogu da pruže kapaciteti bolnice za srednje teške pacijente možemo podnijeti u sadašnjim kapacitetima zdravstvenih ustanova. Svakako ćemo po potrebi širiti kapacitete KCCG, ukoliko bude potrebno. Za sada, u odnosu na broj hospitalizivanih, nije neki veliki broj pacijenata na respiratorima", navodi Abdić.
Direktor Doma zdravlja Podgorica Nebojša Kavarić kazao je da se kapaciteti zdravstvenog sistema popunjavaju zbog neadekvatnih mjera koje je uvelo Nacionalno koordinaciono tijelo, posebno u Podgorici gdje patronažne službe i ljekari liječe 4.500 građana.
On ističe da je bolje proširiti kapacitete bolnica nego otvarati privremene bolnice, jer za njih treba medicinsko osoblje, koje je već dovoljno opterećeno.
"Ponovo apelujem i u ime Doma zdravlja tražim da se zatvore gradovi i aktiviraju mjere iz marta kako bismo na vrijeme reagovali i prepolovili broj zaraženih. Ove mjere su prava agonija, ne donose dobro ni ekonomiji ni građanima, jer i dalje ljudi iz Podgorice koja ima oko 270.000 građana svakodnevno radnim danima cirkulišu i šire virus. Zbog povećanja broja zaraženih angažovali smo još četiri medicinska tima u patronaži za zaražene kod kuće i dvije ambulanate u Domu zdravlja na Zlatici", ističe Kavarić.
Internista Ljiljana Krivokapić kazala je da su u Opštoj bolnici u Kotoru popunjeni kapaciteti za zaražene i da su napravili reorganizaci ju svih zapsolenih, kako bi pomogli građanima.
"Oslobodili smo pola internog odjeljenja, ostavili smo koronarnu i jedinicu za hitne slučajeve. U pogon smo stavili sve kolege na specijalizaciji i sestre sa svih odjeljenja. Svi smo umorni, ali moramo biti jedinstveni da savladamo i ovaj treći talas. Ukoliko rasta oboljelih bude i dalje, mora se razmišljati o hitnosti otvaranja privremenih bolnica", kaže Krivokapićeva.
Hirurg Vladimir Dobričanin kazao je Danu da nije tačno da KCCG raspolaže sa još šest kreveta, jer bi to bilo katastrofalno za čitavu državu.
"Nemam pojma zašto sve ovo predstavljaju kao katastrofu, jer smo daleko od tog scenarija. Zasad nema nikakve potrebe da se otvaraju privremene bolnice. Situacija je ozbiljna, ali ako mi doktori krenemo da paničimo, šta on da da očekujemo od građana, kako da ih ubijedimo da smo sposobni ovo da organizujemo", ističe Dobričanin.
On je pozvao tužilaštvo da budno prati navode NKT-a o kolapsu sistema, jer podizanje tenzija može biti i oblik psihološkog rata.
Hirurg Nikola Fatić kazao je da nema govora o katastrofalnom stanju u zdravstvenom sistemu, već da nas je do urušavanja sistema dove la negativna politička selekcija čelnika ustanova.
Pmoćnik direktora Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) Nemanja Radojević ranije je istakao da svakog trena u toj ustanovi mogu biti popunjeni bolnički kreveti za zaražene, zbog čega razmišljaju o tome da još neka odjeljenja pretvore u kovid.
Izvor: RTCG