31-03-2025

Očuvanje istorijskih zona: Trend koji mijenja gradove

Dok se Budva priprema da ugosti ključne događaje posvećene zaštiti kulturnog nasljeđa, primjeri iz svijeta, poput revitalizacije Art Deco kvartova u Mumbaju, pokazuju kako očuvanje istorijskih građevina može postaviti nove standarde za urbani razvoj. Prema riječima URBACT eksperta Simona D'Antonija, sa kojim Opština Budva sarađuje na projektu Gradovi kad padne mrak (eng. Cities After Dark), revitalizacija arhitektonskog nasljeđa postaje ključni faktor u očuvanju urbanog identiteta i privlačenju posjetilaca.

Foto: LinkedIn/Simon d`Antonio, URBACT

U Mumbaju, UNESCO-ova zaštićena Art Deco četvrt, sa više od 200 zgrada, postala je model uspješne integracije konzervacije arhitektonskog blaga i očuvanja javnih prostora za lokalnu zajednicu. Ovaj poduhvat ne samo da osigurava trajnu vrijednost istorijskih građevina, već i privlači milione turista, koji kroz vođene i individualne ture istražuju jedan od najvećih svjetskih kompleksa ovog arhitektonskog stila.

Slično tome, Budva – poznata po svojoj bogatoj istoriji i arhitekturi – organizuje niz radionica i inicijativa usmjerenih ka zaštiti kulturnog nasljeđa koji okupljaju stručnjake, istraživače i donosioce odluka.


Foto: LinkedIn/Simon d`Antonio, URBACT

Ovaj primjer pokazuje kako pažljivo planirane inicijative mogu transformisati istorijske djelove grada u kulturne i turističke centre. S druge strane, Budva, grad u kojem turizam dominira ekonomijom, suočava se sa izazovom balansiranja razvoja i očuvanja nasljeđa.

Upravo u tom kontekstu, budvanski događaji posvećeni zaštiti kulturnog nasljeđa pružaju prostor za diskusiju o tome kako grad može da iskoristi svoja istorijska obilježja, ne samo kao turističke atrakcije, već i kao platforme za edukaciju i razvoj lokalne zajednice.

U trenutku kada se sve češće govori o urbanističkim izazovima u razvoju grada, ovo je primjer koji pokazuje da je uspješna revitalizacija moguća kada se spoje stručnost, posvećenost zajednice i podrška međunarodnih organizacija poput UNESCO-a.



Izvor: LinkedIn/Simon d`Antonio, URBACT


Portal RTB