Ilustracija, Foto: Rojters
„Pacijenti sa kovidom-19 imaju povećan rizik od razvoja krvnih ugrušaka opasnih po život, uključujući one koji izazivaju moždani ili srčani udar.
Nažalost, ljekovi koji se koriste za sprječavanje i liječenje krvnih ugrušaka često su manje efikasni kod pacijenata sa kovidom-19 nego kod drugih pacijenata“, rekla je vođa studije dr Šeril Majer sa Univerziteta Emori u Atlanti.
„Pitali smo se da li je to možda zbog razlika u sastavu ugruška povezanih sa SARS-KoV-2, virusom koji izaziva kovid-19“, rekla je ona.
U prezentaciji o moždanom udaru na sastanku održanom ove nedjelje, njen tim je izvještavao o kovid pacijentima sa moždanim udarom koji su bili podvrgnuti trombektomiji da bi im se uklonili ugrušci i obnovio protok krvi u mozgu.
„Pregledali smo ugruške koristeći elektronski mikroskop velike snage i uporedili ih sa ugrušcima koji su doveli do moždanog udara kod pacijenata koji nijesu imali kovid-19“, rekla je dr Majer.
Antigeni SARS-KoV-2 – čestice koje pokreću odgovore imunog sistema, otkriveni su u krvi pacijenata sa kovidom-19, ali ovo je prvi put da su virusni proteini pronađeni ugrađeni u ugruške, rekla je ona, prenosi Reuters.
„Nastavljamo da istražujemo ulogu virusnih antigena u promovisanju krvnih ugrušaka kod kovida-19, uključujući posljedice na arhitekturu ugruška i odgovor na terapije protiv zgrušavanja, sa ciljem poboljšanja opcija liječenja i ishoda pacijenata“, dodala je dr Majer.
(N1)