05-12-2022

Kuljača: Budžet Opštine Budva za 2023. godinu razvojni i iznosi 41 milion i 290 hiljada eura

Budzet Opštine Budva za 2023 godinu koji je na javnoj raspravi težak je 41 milion 290 hiljada eura, ima realan i održiv okvir i omogućava finansijsku stavilnost lokalne samouprave, a njime će biti podržani brojni investicioni projekti, kao i socijalni , programi kulture i digitalizacije opštinske uprave .


Foto: prinscreen

Koncept predloženog budžeta je realan naglašava za Polis sekretarka Sekretarijata za finansije Sonja Kuljača.

“Finansijska situacija u Opštini Budva je veoma zadovoljavajuća i imamo znatan iznos sredstava na žiro računu. Mi ćemo krenuti u jednu uspješnu finansijsku godinu, gdje će se budžet usvojiti krajem decembra što do sada nije bila praksa i samim tim ćemo krenuti na vrijeme u realizaciju investicionih projekata koji su osmišljeni i predloženi samim budžetom. Budžet je koncipiran realno i oprezno. Mi smo sad vodili računa o brojnim parametrima prilikom koncipiranja. Išli smo na iznos malo više od trenutnog ostvarenja po rebalansu, zbog same neizvjesnosti u naplati komunalija i nekih prihoda koji nas čekaju u narednoj godini", istakla je ona.

Iznos budžeta koji predložen nacrtom u narednoj godini je 41 million i dvjestadevedeset hiljada eura

Važnu stavku, kako ističe, predstvaljaju prihodi koji se ostvaruju od naplate poreza na nepokretnosti.

“Moram da pohvalim kolege iz Uprave javnih lokalnih prihoda koji su ove godine ostvarili rekordnu naplatu i povećali disciplinu poreskih obveznika, tako da smo išli sa prilično većim iznosom nego prošle godine u naplati poreza na nepokretnost”", navela je ona.

Kuljača naglašava da se druga važna stavka odnosi na naplatu po osnovu komunalija koja zbog odluka Vlade Crne Gore o moratorijumu na gradnju nisu mogle biti planirane egzaktno, već su procjene u skladu sa rebelansom uz blago povećanje, te ističe da je planirani budžet razvojni.

“Jer smo mi trenutno u situaciji da smo najveći dio sredstava u kapitalnom budžetu opredijelili za konkurse za idejna rješenja za glavne projekte, to su projekti šetalište Bečići – Budva, Kulturni centar koji će biti u centru grada i višespratna garaža i imaće 400 mjesta za automobile koja će rasteretiti trenutno stanje koje imamo u Budvi. Takođe veliki dio kapitalnog budžeta je namijenjen za projekte koji su bili planirani u prethodnoj godini, osmišljeni i predloženi planom a nisu bili u mogućnosti da se ostvare zbog situacije koja je bila. Tako da će se raditi jedna sportska dvorana u sklopu Sportskog centra na toj teritoriji koja će omogućiti rasterećenje samog Sportskog centra i dati mogućnost đacima srednje škole da treniraju , takođe i sportskim klubovima kojih ima registrovanih preko 30 na teritoriji Opštine Budva i samim tim ćemo proširiti tu ponudu . Radiće se i rekonstrukcija Ulice 22. Novembar, a ostale kapitalne izdatke smo opredijelili za lokalnu infrastrukturu i za ulaganja koja su jednostavno tradicija svake godine. Nama je jako bitno da se kapitalni budžet percipira kao razvojni i da ćemo u narednoj godini kada sve projekte ralizujemo moći da krenemo sa izgradnjom projekata koje smo predvidjeli planom", ističe Kuljača.


Budva, Foto: Pixabay

Ona naglašava da je finansijska situacija u Opštini Budva dobra i da 2022. fiskalnu godinu karakteriše pozitivan rebalans.

“U ovoj godini se nećemo kreditno zaduživati , već ćemo iz sopstvenih sredstava koja ćemo prenijeti u narednu godinu finansirati veliki dio projekata koji su osmišljeni i predloženi samom izbornom kampanjom. Jedan dio sredstava ćemo značajno uložiti u kulturu, u projekte kulture jer je Budva kandidovana za Evrosku prijestonicu kulture, tako da se nadamo uspješnoj realizacijin tog projekta. Mi ćemo takođe uložiti jedan dio u socijalna davanja, povećali smo socijalna davanja, povećali smo troškove za prevoz naših studenata i đaka koji putuju u druge opštine van Budve. Takođe ćemo početi sa projektom “smart city” i opredijelili smo značajan dio sredstava za digitalizaciju same lokalne uprave i administracije, tako da će jedan dio sredstava bitu uložen u taj proces digitalizacije.”, zaključila je Kuljača.

Planom javne rasprave za nacrt budžeta Opštine Budva za 2023. godinu precizirana su tri termina, 5. decembra u Petrovcu za mjesne zajednice Petrovac, Buljarica, Sveti Stefan , Reževići, građane i institucije sa područja tih mjesnih zajednica , 8. decembra za mjesne zajedice sa područja užeg dijela grada kao i područja MZ Bečići, Brajići, Gornji Pobori, Jaz , Markovići, građane i institucije sa područja tih mjesnih zajednica u zgradi opštine Budva, dok će stručna javna rasprava za starješine organa uprave, direktore javnih ustanova u preduzećima korisnike budžetskih sredstava biti organizovana 9. Decembra u zgradi Opštine Budva.