Foto: UNICEF
To je, između ostalog, pokazalo posljednje istraživanje koje je Ipsos, uz podršku UNICEF-a, sproveo na nacionalno reprezentativnom uzorku građana starijih od 18 godina.
"Podaci iz ovog istraživanja pokazuju da se, u odnosu na početak krize s koronavirusom, broj zabrinutih građana smanjio, ali je i dalje značajan. Preko polovine građana Crne Gore (57%) zabrinuto je da bi oni lično i njima bliske osobe mogli da se zaraze koronavirusom. S druge strane, dvije petine građana (42%) nije zabrinuto", navodi se u saopštenju Unicefa.
Smanjena zabrinutost, kako dodaju, uticala je na ponašanje ljudi, pa je blizu polovine građana (46%) u posljednjih nedjelju dana češće išlo u šetnju i boravilo u prirodi i na otvorenom. Ipak, većina građana kaže da nije povećala svoje kontakte s drugim ljudima niti išla kod prijatelja i rodbine, a ni primala iste u kućne posjete.
"Otkako je počela kriza izazvana pandemijom Kovida-19, građani su mnogo više pratili medije, posebno televiziju, ali su se više bavili i nekim oflajn aktivnostima, poput čitanja knjiga i igranja društvenih igara. Naime, više od polovine građana (54%) kaže da su TV gledali češće u odnosu na prethodni period. Oko jedne trećine građana je češće koristilo društvene mreže, posjećivalo informativne sajtove, čitalo knjige i igralo društvene igre više nego u prethodnom periodu", navodi se u saopštenju.
Građani su, kako se dodaje, sada ne samo manje zabrinuti, nego i više podijeljeni po pitanju koronavirusa u odnosu na period kada je počela kriza izazvana Covidom-19.
"Svaki drugi građanin (51%) smatra da je izbijanje koronavirusa obuzdano i da su mediji preuveličali opseg izbijanja koronavirusa (47%), dok su ostali u skoro jednakom broju podijeljeni između onih koji ne znaju i onih koji nijesu saglasni s ovim tvrdnjama. Slična je situacija i s vjerovanjem da će se ubrzo naći vakcina za COVID-19 i sumnjom da je ovaj virus nastao u laboratoriji – svaki drugi građanin vjeruje u ove tvrdnje, oko petine građana nije saglasno s njima, dok su ostali neopredijeljeni", pokazalo je istraživanje Ipsosa.
Ovo je peto istraživanje koje je Ipsos sproveo, uz podršku UNICEF-a, tokom krize izazvane pandemijom Kovida-19.
"Nacionalno reprezentativni uzorak za ovo istraživanje sastoji se od 810 građana koji imaju 18 i više godina. Prikupljanje podataka obavljeno je kroz telefonsku anketu, s upitnikom prosječne dužine od 10 min, u periodu od 28. aprila do 2. maja tekuće godine. Ključni nalazi ovog, kao i prethodna četiri istraživanja o znanju, stavovima i ponašanju građana u vezi s koronavirusom dostupni su na sajtu Unicefa Crne Gore", zaključuje se u saopštenju.