23-01-2025

Mit o večernjem piću: Kako alkohol zapravo utiče na san

Iako je čaša vina ili viskija pred spavanje dugo smatrana načinom za opuštanje i lakši san, nova istraživanja pokazuju suprotno – čak i mala količina alkohola može narušiti kvalitet sna, posebno REM fazu, piše National Geographic.

Foto: Pixabay

Stručnjaci upozoravaju da alkohol može stvoriti privid bržeg uspavljivanja, ali da dugoročno pogoršava san. Ian Colrain, predsjednik istraživačkog instituta MRI Global, kaže da je nekada postojalo mišljenje da umjerena konzumacija alkohola donosi određene zdravstvene koristi, ali da su te tvrdnje sada dovedene u pitanje.

„San je ključan za obnavljanje svih organskih sistema u tijelu, uključujući i kardiovaskularni sistem, a alkohol može ometati te procese“, objašnjava Colrain. Prema istraživanju koje je sproveo 2020, čak i mala količina alkohola prije spavanja može povećati broj otkucaja srca i do četiri sata nakon konzumacije, dok veće količine mogu imati efekat i do šest sati.

Osim toga, alkohol značajno narušava REM fazu sna, koja je ključna za funkcije mozga i cjelokupno zdravlje.

„Prvih nekoliko sati sna može izgledati čvršće zbog sedativnog efekta alkohola, ali kako noć odmiče, san postaje isprekidan i nestabilan“, dodaje Colrain.

Stručnjaci zaključuju da, iako mnogi posežu za pićem kako bi lakše zaspali, posljedice na kvalitet sna i zdravlje mogu biti ozbiljne. Dakle, sljedeći put kada posegnete za „večernjim pićem“, možda bi bilo bolje da se odlučite za neki zdraviji ritual pred spavanje.