Ilustracija, Foto: Pixabay
Ovo stanje je često praćeno povećanjem tjelesne težine i upalom, što dodatno narušava zdravlje metabolizma, prenosi Index.
Dakle, za ljude koji imaju predijabetes, održavanje zdrave i uravnotežene ishrane je ključno za kontrolu nivoa šećera u krvi. Predijabetes treba shvatiti kao ozbiljno upozorenje za poboljšanje navika u ishrani kako bi se spriječilo napredovanje dijabetesa koji može izazvati različite zdravstvene probleme, kao što su bolesti srca, problemi sa bubrezima i oštećenje nerava.
Važno je obratiti pažnju na unos šećera, ali nije riječ samo o slatkišima. Stručnjaci savjetuju smanjenje unosa i drugih vrsta hrane. Nutricionista i dijetetičar Krutika Nanavati upozorava da su ovo najgori izbori za osobe sa preddijabetesom. Evo zašto.
1. Prženi pomfrit
Pržena hrana nikada nije najbolja opcija za naše zdravlje, posebno ako imamo predijabetes. „Pržena hrana, poput pomfrita i pohovani pilećih nagetsi, često su puni nezdravih zasićenih masti. Ove vrste masti mogu da podignu nivo šećera u krvi, što može dovesti do insulinske rezistencije i dijabetesa“, objašnjava Nanavati za SheFinds.
Umjesto toga, preporučuje se da izaberete nemasne proteine i pečene opcije, kao što je pečeno povrće. Povremeno uživanje u ovoj hrani neće nužno dovesti do dijabetesa, ali za osobe sa preddijabetesom veoma je važno da ograniče njihov unos što je više moguće.
2. Bijeli hleb
Rafinisane žitarice su generalno loš izbor za zdravlje, posebno problematične za ljude koji pokušavaju da kontrolišu nivo šećera u krvi. „Hrana poput bijelog hljeba, bijelog pirinča i prerađenih žitarica za doručak su rafinisane žitarice koje su lišene dijetalnih vlakana, vitamina i minerala“, upozorava Nanavati.
On tvrdi da ove namirnice imaju visok glikemijski indeks i mogu izazvati nagle skokove šećera u krvi, što vremenom može dovesti do insulinske rezistencije. Umjesto toga, najbolje je izabrati cijela zrna.
„Integralne žitarice pružaju veću nutritivnu vrijednost zbog većeg sadržaja dijetetskih vlakana, vitamina i minerala. Njihov unos pomaže u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi i smanjuje rizik od dijabetesa“, dodaje nutricionista.
Ishrana igra ključnu ulogu u kontroli nivoa šećera u krvi, ali određene namirnice, kao što su bijeli hleb i pomfrit, mogu pogoršati stanje izazivanjem upale, povećanjem nivoa insulina i podsticanjem povećanja tjelesne težine. Stručnjaci preporučuju izbjegavanje ovih namirnica kako bi se spriječilo povećanje tjelesne težine, poboljšala osjetljivost na insulin i smanjio rizik od razvoja dijabetesa u budućnosti.
[ Index.hr ]