Najbolje uspijeva na dobro obrađenom, dubokom i plodnom tlu, bogatom hranjivima i organskim materijma, dostatno vlažnom. Na siromašnom i pjeskovitom tlu poriluk će dati slabe prinose lošijeg kvaliteta.
Poriluk sadrži bjelančevine, beta karoten i vitamin C, a ako se jede sirov, odličan je izvor mangana i gvožđa, folne kiseline, vitamina C i B6, a kuvanjem se njegove nutritivne vrijednosti nešto smanjuju.
Djeluje blagotvorno na disajne i degistivne organe, bubrege, krvne sudove, jetru i štitnjaču.
Nemojte izbjegavati lišće poriluka jer ono ima nekoliko puta veće nutritivne vrijednosti od bijelog dijela poriluka.
Za one kojima treba dupla doza vitamina i minerala donosimo vam recept za ove kasne proljetne dane:
SLANI PORILUK
Sastojci:
1 kg poriluka
10 kom slanih srdela
0,5 dl maslinovog ulja
0,5 dl bijelog vina
20 kom zelenih maslina iz konzerve
5 tvrdo kuvanih jaja
1 kašičica brašna
10 grama rendanog, zrelog kozjeg sira
prstohvat majčine dušice
prstohvat soli i bibera
Priprema:
Očistite i operite poriluk, te ga skuvajte u neslanoj vodi. Kad je skuvan, ocijedite ga i izrežite na komade duge 8 centimetara. U međuvremenu očistite slane srdele, odvojite kosti tako da dobijete dva fileta. U posebnoj zdjeli na maslinovom ulju popržite malo brašna i kad se zgusne dodajte vino, sitno sjeckane masline bez koštica i usitnjena tvrdo kuvana jaja, biber i sve zajedno dobro izmješajte tako da dobijete kompaktan nadjev. U nauljenu vatrostalnu zdjelu na dno poslažite u istom redu komade poriluka u sloju od jednog centimetra, zatim na njih naslažite deset fileta srdela, na njih stavite nadjev, pa opet tako red poriluka, red nadjeva, a završite s redom poriluka. Na vrh pospite ribani sir i majčinu dušicu i zapecite u zagrijanoj rerni na temperaturi od 180 stupnjeva Celzija oko 10 minuta.
Prijatno!
Izvor: maslinar.com