Ilustracija, Foto: Pixabay
Potrošnja gasa porasla je prošle godine 2,8 odsto, odnosno 115 milijardi kubika, izračunala je agencija na osnovu preliminarnih podataka. Rast je iznad prosjeka u periodu od 2010. do 2020. kada je potrošnja rasla dva odsto godišnje, prenosi SEEbiz.
Gas je prošle godine bio na vrhu ljestvice goriva po udjelu u rastu potražnje za energijom u prošloj godini, od oko 40 odsto, prema preliminarnim podacima.
Geografski motor "relativno snažnog rasta" bila je azijsko-pacifička regija, među sektorima izdvajala se potražnja u energetskom sektoru i u industriji. I evropska industrija trošila je prošle godine više gasa, ali još nije ni izbliza dostigla pretkrizni nivo.
Ponuda tečnog prirodnog gasa (LNG) porasla je prošle godine 2,3 odsto odnosno 13 milijardi kubika, izračunali su u IEA-i. Rast je tako bio znatno ispod prosjeka u periodu od 2016. do 2020. kada je godišnja stopa rasta iznosila osam odsto.
Kočnica ponudi bila je odgađanje projekata, uz probleme u proizvodnji u grupi proizvođača poput Angole, Egipta i Trinidada i Tobaga.
U ovoj godini trebalo bi da poraste pet odsto, odnosno nešto više od 25 milijardi kubika, procjenjuju u IEA-i, ističući očekivano pokretanje projekata i ubrzanu preradu najprije u Sjevernoj Americi.
Ruski projekt Arctic LNG 2 nije uvršten u procjene zbog sankcija.
Protivteža većem snabdjevanju LNG-om biće smanjena isporuka ruskog gasa cjevovodima u Evropu, ističe IEA, dodajući da procjenu temelji na pretpostavci da ruski gas do kraja godine neće gasovodima preko Ukrajine stizati evropskim kupcima.