Foto: arhiva
Prema tim podacima, sve više ljudi seli u predgrađa i broj stanovnika urbanih centara više ne raste, prema čemu život u gradu nakon lockdowna više nije toliko privlačan, zaključili su u UBS-u.
Trend iseljavanja stanovnika u predgrađa bilježi i Frankfurt, grad koji je na globalnoj ljestvici velikih urbanih centara zauzeo prvo mjesto s najvišim cijenama stambenog prostora i pregrijanim tržištem nekretnina, navodi se u izvještaju.
Previsoke su i cijene stambenog prostora u Parizu, Amsterdamu, Stokholmu i Cirihu, dok su nešto realnije u Madridu, Milanu i Varšavi.
“Prijeti pucanje balona”
Globalno gledano, Frankfurt, Hong Kong, Vankuver i Toronto mogli bi uskoro zabilježiti i korekciju cijena, upozoravaju u UBS-u, pozivajući se na njihovo kretanje u periodu od sredine prošle do sredine ove godine.
Cijene stambenih nekretnina u Frankfurtu su od 2016. porasle 10 odsto u realnom iznosu, a stanarine rastu gotovo tri odsto godišnje, zahvaljujući povoljnim kreditima, utvrdio je UBS.
Ulagači bi trebalo da budu oprezni kada ulažu u nekretnine u centrima kojima prijeti pucanje balona na tržištu nekretnina, upozorio je UBS-ov analitičar Maksimilan Kunkl, prenose agencije.
Izvor: investitor.me