Foto: Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore
Rukovodilac Hitne pomoći, dr Mitar Radulović, istakao je u izjaviza Radio Budva da će završetak radova značajno unaprijediti kvalitet usluga koje pružaju, ali i poboljšati radne uslove za zaposlene.
"Ova adaptacija i rekonstrukcija će u velikoj mjeri unaprijediti kvalitet usluga koje pružamo, a takođe će uslovi rada zaposlenih biti poboljšani", rekao je dr Radulović.
Prema njegovim rečima, radovi teku planiranom dinamikom i trenutno se izvode grubi radovi, koji uključuju preuređivanje unutrašnjih prostorija, kao i sređivanje instalacija struje i vodovoda. Ove instalacije su prethodno predstavljale veliki problem za rad jedinice. Nakon završetka ovih radova, slijedi postavljanje neophodne medicinske opreme.
Za vrijeme trajanja radova, jedinica Hitne pomoći privremeno je smještena u prostorijama Turističke ambulante. Iako prostor nije dovoljno velik, dr Radulović je naglasio da se snalaze i da neće biti problema sa pružanjem usluga pacijentima, kako građanima Budve, tako i turistima koji dolaze tokom prazničnih dana.
Za realizaciju ovog projekta Ministarstvo kapitalnih investicija izdvojilo je 60.000 eura, dok se očekuje i dodatna sredstva iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, kao i moguća sredstva od strane Opštine Budva, kako bi objekat bio prilagođen savremenim standardima urgentne medicine.
Radulović je takođe napomenuo da će tokom novogodišnjih praznika, kada se očekuje povećan broj turista i gostiju, biti obezbijeđen dovoljan broj ekipa kako bi se pravovremeno reagovalo na sve hitne slučajeve.
"Naše ekipe su spremne, mi spremno očekujemo povećavan priliv turista i gostiju koji će biti za novogodišnje praznike", rekao je on.
Prema zakonu za hitnu medicinsku pomoć pacijenti se transportuju do najbliže bolnice u jednom pravcu. U slučaju potrebe za povratnim transportom, ako pacijent nije u mogućnosti da se vrati sam, biće organizovan povratak u saradnji sa Domom zdravlja Budve, za osiguranike iz Budve.
Broj pregleda u jedinici za Hitnu medicinsku pomoć u Budvi za 24 časa je od 30 do 40 pacijenata. Najčešće se javljaju i dalje hronični pacijenti kao i oni sa respiratornim tegobama, zaključio je Radulović.
D.B.