Foto: RTCG
Vujisić je u emisiji "Dobro jutro Crna Goro" kazao da premalo ljudi radi na čuvanju NPCG te da se zbog toga nacionalni parkovi ne mogu zaštititi od ilegalne sječe.
“Nadam se da će rekordna dobit biti iskorišćena u tom pravcu... Treba da se pojača kontrola, da se nadzor bolje obavlja i da se procesuiraju počinioci”, kazao je on i napomenuo da će Agencija za zaštitu životne sredine u NP Durmitor i ostalim nacionalnim parkovima biti postavljene kamere i zamke.
Pomoćnica direkora NPCG za zaštitu, održivi razvoj i turizam Maša Vučinić kazala je da je tačno da NPCG imaju malo čuvara.
Kada je riječ o nelegalnoj sječi u Nacionalniom parku Drumitor, istakla je da je formirana komisija koja je izvršila pregled prostorne jedinice Žabljak 1, te da NPCG ima određene podatke koje će priložiti Agenciji za zaštitu životne sredine.
“Na prostoru Žabljak jedan ima preko 30 krivičnih prijava koje su procesuirane od strane Službe zaštite Nacionalnog parka Durmitor. Radimo na edukaciji lokalnog stanovništva”, kazala je Vučinić.
Dodala je da fermonske klopke i lovna stabla Nacionalni parkovi nabavljaju svake druge godine.
U emisiji “Dobro jutro Crna Gora” saopštila je da je do 20. avgusta NPCG je posjetilo oko 460 hiljada turista što je prevazišlo i rekordnu 2019. godinu.
“Nacionalne parkove je posjetilo čak 80 hiljada više turista u odnosu na 2019. godinu, a čak 140 hiljada više u odnosu na isti period prethodne godine”, kazala je ona.
Prihodi su rekordni i prelaze dva miliona eura, što je 950 hiljada eura više u odnosu na 2019. godinu, a skoro milion više u odnosu na prethodnu.
Istakla je da su turisti najviše iz Zapadne Evrope.
Vujisić je pohvalio rezultate NPCG, ali je kazao da ne smatra da je bilo puno više turista, već da je naplata bila bolja.
“Otklonjena je ta manjkavost. Očito su postojale rupe u sistemu, pa je ova dobit koju imamo, očigledno završavala u tuđim džepovima”, kazao je on.
Vujisić kaže da zbog institucionalnog vakuuma ima mnogo napada na prirodu Crne Gore, te da za ekolopške aktiviste ima dosta posla. Istakao je da su se građani probudili i da više prijavljuju i učestvuju u čuvanju prirode.
“Ono što je najveći problem u šumarstvu i NP jeste da se sanitarna sječa bolesnih stabala koristila za sječu zdravih stabala. Tako su se sjekla zdrava stabla, a ostavljena su bolesna. Zato imamo problem i sa potkornjakom. Potkornjak će prije napasti oštećeno i bolesno stablo, nego zdravo. To su stvari koje moraju ostati prošlost, a oni koji su zloupotrebljavali prirodu, kad-tad će morati da odgovaraju”, kazao je on.