25-01-2025

Snaga pozitivnog razmišljanja: Kako ostvariti svoje ciljeve

Da li ste ikada pomislili da vaše misli mogu da oblikuju vašu stvarnost? Neurohirurg i neuronaučnik sa Stanforda, dr Džejms Doti, vjeruje da mogu. Gostujući u podkastu Njujork posta kod Mel Robins, podijelio je jednostavan, ali efektan način za pretvaranje želja u stvarnost. Prema njegovim riječima, pravilnim pristupom možemo da „prekrojimo” mozak da vjeruje kako su pozitivni ishodi ne samo mogući, već i vjerovatni, što značajno povećava šanse za njihov ostvarenje.

Snaga pozitivnog razmišljanja: Kako ostvariti svoje ciljeve | Radio Televizija Budva

Ilustracija, Foto: Pixabay

Prema dr Dotiju, ključ uspjeha leži u kombinaciji naučnih principa i mentalne vježbe. Naša podsvijest igra ogromnu ulogu u načinu na koji percipiramo svijet i kako reagujemo na izazove. Kada um osnažimo pozitivnim mislima i konkretnim koracima, stvaramo neuralne puteve koji nas usmjeravaju ka ostvarenju ciljeva.

Kako funkcioniše proces manifestacije
Prvo treba da postavite jasnu namjeru, odnosno da jasno definišite šta želite da postignete. Dr Doti naglašava da nije dovoljno imati samo nejasnu želju, već da je važno precizno definisati cilj i zapisati ga.

Vizualizacija uspjeha je sljedeći korak. Svakodnevno odvojite vrijeme za vizualizaciju kako bi izgledalo ostvarenje vašeg cilja. Zamislite svaki detalj - kako se osjećate, šta vidite, čujete i doživljavate kada postignete ono što želite.

Praktikujte zahvalnost, savjetuje dr Doti. Fokusirajte se na stvari koje već imate i na kojima ste zahvalni. Ovo pomaže u preusmjeravanju pažnje sa nedostataka na obilje i jača osjećaj zadovoljstva.

Jačajte samopouzdanje. Manifestacija nije samo mentalni proces, potrebne su i konkretne akcije. Kada preduzimate korake ka cilju, vaše samopouzdanje raste, a mozak uči da su uspjeh i pozitivne promjene mogući.

Pozitivne afirmacije poput „Ja mogu” ili „Zaslužujem uspjeh” mogu da promijene vaš unutrašnji dijalog i pomognu u razbijanju negativnih obrazaca razmišljanja. Zbog toga svakodnevno ponavljajte afirmacije.

Nauka iza manifestacije
Dr Doti objašnjava da je ljudski mozak izuzetno prilagodljiv zahvaljujući neuroplastičnosti. To znači da naši misaoni obrasci mogu da utiču na strukturu i funkciju mozga.

Kada fokusiramo pažnju na pozitivne misli i ciljeve, mozak stvara nove sinapse koje podržavaju ove ideje, čineći ih dijelom naše svakodnevice.

Uz to, pozitivne misli utiču na smanjenje nivoa kortizola, hormona stresa, dok istovremeno povećavaju nivoe serotonina i dopamina, što doprinosi osjećaju sreće i blagostanja.

Neuronaučnik ohrabruje sve da započnu ovu praksu, jer čak i mali koraci mogu da dovedu do velikih promjena.

„Vaš um je moćan alat za stvaranje stvarnosti kakve želite”, ističe dr Doti, i podsjeća da manifestacija nije magija, već kombinacija naučno potvrđenih tehnika i lične posvećenosti.

(RTS)